| mdc98 a întrebat:

Buna! As vrea sa imi deschid o firma insa habar nu am de toate detaliile si efectiv de procedura de a deschide si de tot procesul care tine de acest lucru, la cine as putea apela in acest sens sa ma ajute?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand trebuie sa te hotaresti in ce domeniu sa functioneze firma ta.
Pasul urmator este sa gasesti un contabil bun, cu experienta in domeniul in care vrei sa functioneze firma. El te va putea ghida pas cu pas la infiintarea si rularea firmei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Vrei sa i ti deschizi o firma, in primul rind ca sa ai firma trebuie sa i ti faci PFA, persoana fizica autorizata, asta presupune taxe catre stat ca altfel te "calcă" anaful si adio firmă, orice venit trebuie declarat la stat o sa platesti impozite mari, deoarece toate sau scumpit, sa faci o firma in Romania nu este asa simplu, dar daca ai ambitie si stii exact ce vreio sa faci reusesti, acum tu ce vrei sa vinzi in firma ta sau ce domeniu de activitate va avea firma? Citi angjati vei avea? Trebuie sa i ei in calcul salariile angajatilor, contabilului, si alte cheltuieli, o firma presupune multe cheltuieli, ai deunde sa scoti banii? Ca este usor sa faci o firmă dar greu este sa o pastrezi, daca nu ai clienti dai faliment si atunci pierzi tot. Ce firma vrei sa faci ce activitate vei desfasura acolo? Vrei restaurant, fast food? Sau second hand haine? Asteptăm raspunsul tau, mult succes.

| mdc98 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vreau PFA, vreau SRL. Ca domeniu, comert.

| Brizbriz a răspuns (pentru mdc98):

ORICE chestie care implica facturi implica automat si contabil
moment in care, intai gaste-ti un contabil, iar apoi el o sa iti spuna fiecare chestie de care ai nevoie, pentru ca o sa fie interesat sa fie platit

| ZappyTv69 a răspuns:

Dacă ai ales domeniul firmei, caută un contabil, iar el te va ajuta pas cu pas rularea și înființarea firmei!