| amaadina a întrebat:

Buna!
Care este diferenta dintre un card de credit si unul de debit?
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| lianaiovan a răspuns:

Cardul de credit este un card cu bani pe care ti-i imprumuta banca si trebuie sa-i inapoiezi intr-o perioada de timp, si cardul de debit este un card pe care poti sa pui si sa scoti bani cand vrei. Cel putin asa stiu. Daca vrei sa fii mai sigur/a intreaba pe cineva care se ocupa cu asa ceva.

3 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Cu ajutorul unui card de debit poti avea acces oricand la banii proprii din contul de la banca. Contul de card nu este insa intotdeauna identic cu contul curent. Tendinta pe piata romaneasca este ca bancile sa unifice aceste doua conturi, astfel incat cardul sa aiba acces direct la contul curent. Acest lucru permite un control mai bun al veniturilor, deoarece toti banii stau intr-un singur cont, iar accesul la ei se face atat la ghiseu (prin retragere de numerar), cat si prin intermediul cardului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel de credit... Poti sa iei in plus, tragi pe urma.
Cel de debit...Cat ai atat consumi, nimic mai mult.

| SimoonaD a răspuns:

Scuze ca intreb aici, dar daca tot este pe subiect... poate cineva stie si asta: Cu cardul de debit, poti cumpara chestii online? sau poti doar scoate de la atm sau banca bani?