| Madutzza98 a întrebat:

Buna, ce înseamnă descoperire de card? Știu că banca îți acorda salariul tau x3 dar cum se restituie înapoi acești bani? Prin rata lunara că la oricare împrumut?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Prin rata lunara la care ai o dobanda. Decat descoperire de cont mai bine iti iei un card de cumparaturi. Cele de la Raiffeisen, ING, BT au rate fara dobanda. Cele de la ING si BT n-au comision.

| sierra1 a răspuns:

Descoperire de cont/card sau overdraftul este o linie de credit acordata de banca persoanelor fizice, pe contul curent. Incepi sa utilizezi aceasta linie de credit in momentul in care ti se termina fondurile proprii pe care le ai pe cont. Depășești 3x salariul tău (în cazul expus) Se restituie ca orice împrumut

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

Vin cu o completare: fă asta!

e extrem de util dar nu uita să plătesti ce ai scos peste disponibil în termen altfel dobânzile sunt măricele.

| Doja a răspuns:

Descoperire de cont inseamna ca poti sa-ti iei credit pe card. Cel mai bine e sa NU faci asta.

Banca iti ofera descoperirea de cont ca pe o facilitate. De fapt te momeste sa te indatorezi incet incet si sa iti creezi un obicei prost din a trai din datorii. Si pentru ca toate datoriile se platesc, e bine sa eviti sa ajungi in postura respectiva.

Daca cineva iti ofera descoperire de cont, credit doar cu buletinul, si alte prostii de genul asta, spune "nu"