| Mihaa22 a întrebat:

Cel mai probabil nu am ales corect categoria laughing
Buna.
Deci as vrea sa ma mut singura, gen sa am "casa mea".
Problema e ca nu stiu cum sa fac asta și la chirie nu e cel mai sigur și cum chiriile sunt scumpe nu mi-as permite.
Ca idee sunt studenta și asta ar fi prima mea casa, eu venind de la părinți teoretic.
Dar nu stiu sincer dacă merita sa-mi fac rate sa plătesc la nesfârșit pana fac fire albe in cap (am 22) dar nici fără casa nu pot sta.
Și sa îmi iau pe loc o casa/apartament nu e prea posibil ca am un salariu din care sincer îmi permit sa trăiesc doar luna respectiva laughing
Help ce sa fac?!

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru inceput, inchiriaza un apartament cu o prietena si impartiti chiria, intertinerea si toate facturile casei la doua.
In felul asta iti va fi mai usor sa supravietuiesti dar nu-ti vor ramane bani sa strangi, ca sa-ti cumperi casa ta.

O alta varianta este sa-ti iei un job serios si sa continui sa locuiesti la parintii tai inca 3-5 ani, sa nu pleci in concedii si nicaieri, doar sa-ti cumperi numai strictul necesar, ca sa poti sa aduni bani pentru depozitul unei case, care va fi numai a ta.

O alta varianta este sa-ti gasesti un baiat si sa hotarati sa faceti o casa impreuna, punand atat tu cat si el, economiile voastre, ca avans la prima casa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu ce experienta ai, si in ce domeniu studiezi, dar cred ca un job in strainatate pe cativa ani ar fi mai ok, ca apoi sa vii cu bani de apartament in Romania.
Asta daca mai ai curaj sa vii in tara, dupa ce lucrezi intr-un loc civilizat.
Pentru perioada in care esti si studenta, un credit de locuinta ar fi prea mult. Plus ca se intinde pe 10-20 de ani, iar planurile se mai schimba in acest timp.

| relian a răspuns:

Ce sa faci? Cumperi casa prin banca, nu conteaza pana cand platesti, tot ce conteaza este ca poti sta in casa ta acum.Nu sa stai cum stateau inainte oamenii faceau casa toata viata,cand imbatraneau terminau si eu de facut casa laughing
Ce conteaza ca platesti pana iti ies fire albe,stai in casa acum cand esti tinara, pana cand iesi la pensie deja o sa fie platita, atunci o sa iti vina f usor, pentru ca nu o sa mai ai banca sau cheltuiala mare.

Ca idee casa este buna, nu aptm, dar acum depinde si ce iti place.Casa are avantajul ca valoarea nu va scadea indiferent cum va arata casa.
Aptm depinde de cladire, se poate surpa cladirea caz in care pierzi, cladirile de aptm din RO is f prost facute, plus la bloc sunt cheltuiele la comun.

| Wr3nch a răspuns:

Ia o chirie intai. Credit nici vorba daca nu ai salariu de minim 4500+, altfel te usca ratele.

| Mihaa22 explică (pentru Wr3nch):

Si dacă iau chirie nu ma usucă? laughing

| Wr3nch a răspuns (pentru Mihaa22):

Nu, ca nu iei un apartament singura, iei o camera intr-un apartament cu 2, 3 camere, si impartiti majoritatea cheltuielilor in 2 sau 3. Eu castig 2500 si imi raman destui cat sa imi iau si una alta.

| anonimuIl a răspuns (pentru Mihaa22):

Pentru București "casa ta" înseamnă minim un apartament de 90.000 de euro într-o zonă bună.

| LoveSleep a răspuns:

Ai 22 de ani, 2500 lei salariu si principalul tau scop in viata e sa-ti iei apartament.

Felicitari, esti unica. Nu mai e nimeni ca tine. In afara de toti.

| Mihaa22 explică (pentru LoveSleep):

Nu te prinde sarcasmul happy
Care ai vrea sa fie scopul meu? Sa merg prin baruri ca n am inteles laughing)
Da, uite ca la 22 de ani vreau sa ma mut singura și sa fiu independenta
Pe lângă faptul ca muncesc full time și sunt studenta tot aproape full time laughing
Și îmi fac timp și pentru cei dragi culmea happy
Toti suntem unici de fapt in felul nostru

| LoveSleep a răspuns (pentru Mihaa22):

Ma prinde mereu sarcasmul.

Scopul tau e unul bun, daca in felul asta vrei sa-ti traiesti viata. Sa muncesti pana la 65 de ani, sa ai o casa, o masina si niste copii.

Daca vrei mai mult, asta e momentul in care trebuie sa depui efort in a obtine mai mult. Nu sa iti cumperi apartament si sa renunti la toate visele pe care le-ai avut vreodata pentru un minim de confort. Odata ce alegi sa platesti 30 de ani credit, toate deciziile pe care le vei lua vor fi influentate de asta. Te mai si casatoresti, faci un copil si gata, viata ta e oficial anosta si nici nu se compara cu cum credeai tu ca va fi, acum vreo 15 ani de exemplu.

Dar din nou, daca vrei sa muncesti o viata pentru oameni pe care nu-i suporti, la un job pe care nu-l suporti pentru niste bani de nimic care nu iti permit niciodata sa faci o schimbare pe care s-o simti cu adevarat, atunci e clar ca asta e directia in care trebuie sa mergi. Casa, masina, casatorie, copil.

| Mihaa22 explică (pentru LoveSleep):

De unde stii ca nu-mi place jobul, oamenii de acolo?
De unde stii tu care e scopul meu in viața și de ce îți dai cu parerea gen happy
Poate pentru unii succesul in viața înseamnă iubirea și fericirea sentimentala și sufleteasca, poate pentru altii succesul consta strict in bani și chestii materiale, nu înseamnă ca e anosta, nicio parte pe care o alegi, dacă alegi sa mergi pe o parte înseamnă ca aia îți dorești nu ca cealaltă sau aialaltă e anosta.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă nu îți permiți o chirie, atunci cu siguranță nu-ți permiți nici să-ți cumperi în rate (pentru că acolo ai nevoie și de avans, trebuie să îndeplinești niște condiții de venit, etc)...

Cea mai accesibilă variantă ar fi să stai cu chirie împreună cu încă o persoană sau chiar două.

| Dismally a răspuns:

Pai daca castigi 3000 lei si nu-ti ajung banii fasa sa fumezi, sa-ti iei haine si sa iesi, inseamna ca ii gestionezi prost. Daca stai la parinti si nu platesti chirie ar trebui sa te descurci fara probleme cu acei bani.
Pentru rate ai nevoie de un salariu mare, in afara de rata si de traiul de zi cu zi vei mai avea nevoie pentru diverse lucruri in casa, reparatii, modernizari etc. Cred ca tot chiria ar fi o solutie, eventual sa stai cu o colega la inceput, pe urma vezi tu ce si cum iti permiti.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cauta un loc de munca mai bun, incearca sa iti reduci cheltuielile sa poti pune bani deoparte, in caz de ceva, apoi incearca sa iti iei o locuinta in rate. Nu exista alte solutii, doar sa astepti sa iti pice din cer sau sa faci videochat.

| VoidEternal a răspuns:

Realitatea zilelor noastre.

Îți permiți locuință avand "a regular job" doar cu credit.

Chirie sau rate. Nu sunt alte variante decat pentru norocoși sau cei "descurcăreți". Probabil știi genul.

| ReddY25 a răspuns:

Munci

| Brizbriz a răspuns:

Gasesti job bine platit

sau la 22, daca arati ca in poza, poate videochat, dar, chiar trebuie sa iti dai interesul si sa chiar sa arati ca in poza, ca e piata supra, SUPRA SATURATA

altfel, in afara de a iti gasi boyfriend cu bani... nu prea vad cum

| Sophieka a răspuns:

Daca nu ai un venit lunar prin care sa iti poti platii rata locuintei tale sau chiria, atunci nu te poti muta.
Trebuie sa termini facultatea si sa iti gasesti un loc de munca mai bine platit. Eu as alege sa iti iei propria locuinta.

| Mihaa22 explică (pentru Sophieka):

Nici după ce termin facultatea nu voi avea un salariu mai mare laughing
Ideea e ca nu poți sa ți iei o casa la liber cu salariile din România
Sau chiar nici cu alea de afara
Gen acum dacă iau 2500 chiar 3000 și nu mi ajung banii decât sa trăiesc basic
Nici haine nu mi iau și nu fumez și nu ies pe afara laughing Like
Ce modalități sa mai existe
Și dacă termin facultatea pe care o fac si ma angajez in domeniu nu voi trece de salariul actual laughing

| anonimuIl a răspuns (pentru Mihaa22):

În București fără 700 de euro pe lună nu poți locui singură.

| haileewatson a răspuns:

Strangi bani, iti cresti salariul, si peste 2-3 ani o sa ai suficienti bani pentru un avans la un apartament. Iti faci un plan financiar - ce rata lunara iti permiti la un salariu de x lei? Spre exemplu: daca o sa ai 5000 de lei peste 2 ani, crezi ca iti vei permite o rata de 1500-2000 de lei, sau nu? Cat costa apartamentul pe care ti-l doresti si cati bani trebuie sa economisesti lunar ca sa iti permiti un avans?

Intre timp, iti iei chirie cu 1-2 colege ca sa impartiti chiria.

| StripperRaoul a răspuns:

Nu fa greseala sa platesti pe viata dupa un apartament aia inseamna sa stai intr-un loc de munca mult si bine sa suporti injosiri sau sa faci compromisuri sexuale doar ca sa ti platesti rata sau sa ti cu dintii de jobul ala in plus o sa fie in euro si o sa ti creasca garantat. daca nu ma platesti ti l ia banca si ui asa dai in depresie din cauza ratei a jobului si a compromisurilor facute toate astea o sa te distruga si altii ajung la suicid de la o rata. ca doar tu no sa lucrezi 30 de ani intr o firma ca mai schimbi poate 10 firme. plus ca probabilitatea vietii in ziua de azi sti tu nu termini rata si esti sub pamant asa ca nici nu stiu cum ii mai bine. poate dau eu un tun si ma indur si iti cumpar o casuta a ta laughing

| gellalbie4ever a răspuns:

Oki. Și eu sunt cam în aceeași situație. Deci nu am cum să ajut. Eu mă mut în altă țară, măcar prețurile nu sunt în euro.