| raulihno a întrebat:

Buna, cum ar fi mai ok sa cumpar o masina SH? Am vazut ca multi dealeri au oferte cu masini de pana la 5, 6 ani vechime, care pot fi achizitionate fie prin leasing fie prin credit auto. Cum ar fi mai ok si de ce?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciuna nu ar fi ok. In general e o mare greseala sa iei credit pentru masini vechi. Dar in fine, leasingul nu cred ca se aplica la masini sh.

| raulihno explică (pentru suntserios):

As lua un credit auto pentru o masina de maxim 4 ani vechime, nu sunt adeptul.masinilor noi, km 0, nu ma imtereseaza ca eu am pus mana pe ea pe primul si dupa ce am pus sa i scada valoare semnificativ, caut sa iau o masina rulata pana in 15 000 de vreo 4 ani vechime si as vrea sa stiu cum e cel mai bine, eu bani avand pentru un avans, nu sa o pot lua pe toata cu banii jos.

| suntserios a răspuns (pentru raulihno):

Masina de 4 ani cu 15.000 km?

un credit de nevoie personale e varianta cea mai buna.
problema, pe care am resimtito si eu cand mi am luat masina sh cu credit a fost ca am tinut masina 2-2.5 ani si am vandut-o si am ramas si fara masina si cu credit la aia veche si cu credit la aia noua.
Macar am stiu ca atunci cand mi am luat masina cu 0 km ca o tin macar cat am creditul la ea, si are garantie cat am creditul la ea

| raulihno explică (pentru suntserios):

Nu 15 000 km, 15 000 euro, mda multa lume mi-a zis si de nevoi personale, la el.nu trebuie casco si altele, iau ij considerare si asta