| anonima3389 a întrebat:

daca intentionez sa îmi deschis un magazin online de haine, dar vreau sa vand, pe viitor si în magazin îmi trebuie 2 coduri caen? 1 pentru comert online si unul pentru comert "stradal" ca sa zic asa? Si mai am o întrebare :daca dupa ce cumpăr haine, vreau sa pastrez un produs pentru mine cum inregistrez asta în contabilitate, sa fie totul legal? Sa coincida si stocul fizic cu cel înregistrat în contabilitate. As dori sa răspundă cineva care s-a confruntat cu astfel de situații, nu doar din auzite. Si, am imteles ca, pentru magazin online nu am nevoie de casa de marcat, dar, daca de exemplu, vand haine unor prietene, atunci trebuie sa emit bon fiscal si, deci, îmi trebuie casa de marcat? MULȚUMESC anticipat.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al camera de Comert din orasul tau si acolo vei primi lista cu toate actele, autorizarile si certificarile pe care trebuie sa le obtii, inainte de a deschide acel magazin.
Cat priveste casa de marcat si emiterea bonului fiscal, este obligatorie chiar daca vinzi si maica-tii!

| anonima3389 explică (pentru Violleta2022):

Evident ca o sa merg acolo voiam sa fiu intai informata un pic. Daca vinzi online si cumparatorul iti plateste ramburs prin firma de curierat, nu iti trebuie casa de marcat. Pt ca ii emite firma de curierat chitanta.

| SofianAdrian20 a răspuns:

Exact acelasi lucru am vrut si eu sa fac cu 2 prieteni, m-a potolit un membru TPU, citeste aici:
https://www.tpu.ro/......t-si-daca/

| anonima3389 explică (pentru SofianAdrian20):

Nu inteleg, de ce ar trebui sa te impiedice cineva sa faci ceea ce iti dorești? Am citit acolo, si nu vad nicio problema în a incepe ceea ce iti dorești. Concurenta e mare, dar e loc destul pe piata pentru toata lumea. Nu am vazut magazin online care sa dea faliment. Urmeaza-ti visul, parerea mea, mergi mai departe, personalizeaza tricuri, fa, ceva, gaseste o croitorie sa ti le faca cum vrei etc. Nu renunța!

| SistemePOS a răspuns:

Pentru nelamuriri legate de casa de marcat ne puteti contacta pe www.sistemepos.ro/contact. O zi buna!