| SofianAdrian20 a întrebat:

am si eu o nelamurire. Eu impreuna cu 2 prieteni vrem sa ne deschidem un shop cu tricouri la inceput si daca merge si altele si vreau sa va intreb cum as putea sa incep aceasta afacere online si daca sa creem un brand propriu sau sa importam haine din afara.
Sfaturile, de orice fel sunt bine venite.
Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Ca sa faci asta in mod legal ar trebui sa iti creezi o firma intai de toate.

Poate fi un srl, pfa sau srld. Aceasta firma impune biste cheltuieli de creare (capitalul social, acte, taxe de timbru, etc) si niste timp.

Si cheltuieli de operare (un contabil in general).

Apoi, dupa ce aveti firma/pfa-ul incepeti importul si vanzarea.

Legal ar fi sa emiteti bon fiscal sau orice dovada de plata cand vindeti un produs.

Din pacate sunt destul de multe dedesubturi pe aici, si tot va trebui sa luati legatura cu un contabil. (Ex: daca importati din china, atunci aveti taxe vamale teoretic). Daca importati din ue nu aveti asa ceva.

1 răspuns:
| Florin181997 a răspuns:

In primul rand trebuie sa Îți deschizi o firma pentru ca totul sa fie legal.
După ce ai făcut treaba asta trebuie sa Îți deschizi un site de cumpărături.
După ce ai făcut și treaba asta trebuie sa Îți găsești un loc de unde sa imporți tricouri (asta dacă nu le faci tu).
Însă e destul de greu sa vinzi ceva, concurenta este mare și dacă nu ai ceva special de vânzare. Nu prea ai șanse. Sper ca ți.am fost de folos.