| Andreidașchevici112 a întrebat:

Bună. Deci am un gând cum sa faci bani și vreau păreri. Dacă ai un produs care valorează 1000 lei și vinzi 10. Deja ai 10.000 lei și dacă vinzi 200 de produse ai vreo 2000000 lei. Voi ce credeți este bun gândul meu? Dau funda

Răspuns Câştigător
| AnnaV a răspuns:

Bună, la asta ma gândeam și eu. Dar trebuie sa aduci pe piața un produs bun. Și sa ai spiritul ala de afacerist. Crede în ideea ta și vei reușii. Vor fii posibil și pierderi, dar vezi partea cea buna. În afaceri pierzi, dar dacă te duce capul câștigi.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar ti-ai pus intrebarea cu cat cumperi acel produs ca sa il poti vinde? Profitul nu va mai acelasi de care scrii aici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si produsul ala care valoreaza 1000 lei cat te costa sa il produci sau achizitionezi?

| sierra1 a răspuns:

~ Andreidașchevici112 : un produs care valorează 1000 lei... și dacă vinzi 200 de produse ai vreo 2000000 lei~

vezi, d-aia no să-ți meargă afacerea! Un zero contează!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un gând foarte bun, doar că conține prea mulți de dacă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai scapat un 0 in plus.
Nu e bun gandul, pentru ca visezi doar la banii incasati, nu la profit, munca, stresul si timpul pe care trebuie sa le consumi, pentru a incasa 200.000 de lei.
Daca ai un produs care valoreaza 1000 de lei, inseamna ca ai dat vreo 700 pe el, si trebuie sa il vinzi cu 1190 de lei, deoarece in comert se plateste TVA.
Ca sa vinzi 200 de produse cu valoarea de 1000 de lei, trebuie mai intai sa cumperi produsele cu 140.000 de lei, apoi sa le vinzi pe 238.000 de lei, sa ii dai statului 38.000 de lei (pe care ii poti deduce platind TVA la cheltuielile tale), iar la final ai profit teoretic de 60.000 lei, din care mai ai de platit impozit, utilitati, chirii, logistica, eventual si salarii.
In functie de forma afacerii (PFA, II, SRL), profitul poate fi accesibil sau nu.

| Catrice a răspuns:

Genial. Ține-o tot asa.

| OldSoul a răspuns:

Acum, depinde de unde furi produsele respective laughing

| johnnny123 a răspuns:

Wow... Cu asemenea idei revoluționare cum de nu ești încă miliardar?

| Andreidașchevici112 explică (pentru johnnny123):

Am doar 14 ani dar doresc să devin milionar in viitor

| mastadont a răspuns:

Bine ar fi dacă ar fi așa de simplu... Cât te costă să cumperi sau să produci acel produs? Care sunt costurile de depozitare și de transport către clienți? Îți rămân bani să plătești angajații și pe cei care se ocupă cu promovarea afacerii? Unde vinzi acel produs? În magazin fizic, online, etc,, care sunt costurile deschiderii unui magazin și în cât timp estimezi că îți vei recupera investiția?
Astea sunt doar câteva dintre întrebările pe care trebuie să ți le pui când vrei să începi o afacere și ar trebui să te ajute să-ți dai seama cam care vor fi provocările pe care le vei întâmpina în acest demers.

| Sophieka a răspuns:

Numa sa le vinzi! Sa fie ceva de care oamenii sa aiba nevoie sau sa prezinte mare interes!

| haileewatson a răspuns:

Produsul ala pe care il vinzi cu 1000 de lei, cat te-a costat sa-l produci sau sa-l achizitionezi? Cat te costa transportul? Cat te costa promovarea afacerii? Cat sunt taxele si impozitele pe care trebuie sa le platesti in afacerea ta?

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Pe hârtie așa este. Mai rămâne să pui ideea în practică.

| 1234568807 a răspuns:

Depinde la ce produse te referi

| Roger645 a răspuns:

Il poti cumpara cu 1500 lei si vinde cu 1000lei. Adica la fiecare vanzare pierzi 500lei. Cat e pretul de intrare, care a fost omis?
PS: Cand ai profit, cam 30% mai dai si la stat, ca doar mergi pe drumurile, scolile, spitalele, politia, armatele, vamile lui etc.