| vreaubebe a întrebat:

Buna dimineata,
Va adresez dvs intrebarea caci la Registrul Comertului s~au uitat la mine ca la un Ozn....Deci...
Am sediul social al firmei inregistrat la ei, as vrea sa imi deschid salonul efectiv tot acolo, insa este o casa cu trei camere, intr-una din ele doarme bunicul meu...deci casa este si locuita.
Pot transforma spatiul locativ efectiv in spatiu comercial? Pe scurt.pot transforma o camera in cabinet de cosmetica? Si daca da si imi face contract de comodat ca nu ma pune sa platesc chirie, mai trebuie CF sau e suficient cel de la inregistrarea sediului social? Va multumesc mult

4 răspunsuri:
| gicaputinica a răspuns:

Daca ai sediul social la aceiasi adresa cu punctul de lucru si la obiectele de activitate ai prins codul CAEN al activitatii pe care vrei sa o desfasori, nu-ti mai trebuie decat autorizatiile necasare (primarie, pompieri, mediu, sanitar-veterinara...etc.)

| vreaubebe explică (pentru gicaputinica):

Obtinute umbland eu la aceste institutii sau cei de la registru merg?

| gicaputinica a răspuns (pentru vreaubebe):

Tu personal te duci la Registrul Comertului si depui o declaratie pe proprie raspundere cum ca activitatea prestata are toate autorizatiile necesare.
Ei iti emit certificatul de autorizare iar tu dai drumul la treaba.
Dar, daca nu ai autorizatiile necesare...o furi :D
Amenzile sunt consistente.

Vezi aici cum sta treaba:
http://www.infiintari-firma.ro/obtinerea.php

Te intereseaza punctul 1.

| vreaubebe explică (pentru gicaputinica):

Ok si autorizatiile de unde se obtin? asta intrebam...
merci mult