| Radandam a întrebat:

Vreau sa înțeleg și eu cum este cu Ibanul. Dacă dai Ibanul tău la cineva sa iti pună o suma de bani, el avându-ti Iban ul tău poate sa vadă câți bani ai în acel cont? Poate sa te identifice și sa vadă numele complet, plus adresa personala? Poate sa iti facă ceva rău având acel Iban? Este ilegal sa zicem, dacă eu cer o suma de bani în schimbul a unei promovări pe Instagram, iar el îmi baga banii în Iban și la urma prin absurd se trezește sa ma reclame la politie, pot avea probleme? Exista vreun risc? Vreau păreri.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand dai codul Iban cuiva trebuei sa-i dai si numele complet, ca altfel banii nu ajung niciodata la tine.
Nu-ti poate face nimeni rau, chiar daca iti stie numele corect si contul IBAN.
Nu poti sa retragi banii de pe cardul cuiva, pentru ca nu ai autoritate legala de la banca, sa faci acest lucru.
Contul tau IBAN si numele sunt utile ca sa poti primi bani, direct in acel cont.
Un cont iban fara nume nu are nici o valoare, pentru nimeni.
Daca cineva iti depune bani in cont, tu nu risti nimic, pentru ca nu furi, ci priemsti cadou in banca.
Si chiar daca te reclama la politie, tot nu are cum sa dovedeasca ca l-ai obligat, sau santajat, sa te plateasca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singurul lucru pe care il poti face cu ibanul e sa depui bani.

| mihai69 a răspuns:

1. nu;
2. nu; dar dacă trebuie / vrei să primești bani, e nevoie să știe numele tău, așadar o să i-l spui tu de bunăvoie;
3. nu;
4. dacă faci ceea ce ai promis pentru acei bani, nu ai nicio problemă. Dacă însă ai tras o țeapă și te reclamă la poliție, atunci s-ar putea să ai probleme;
5. nu există niciun risc atât timp cât ești de bună credință.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

IBAN-ul este folosit doar pentru depundere, daca tu dai acel cod cuiva, acea persoana nu are cum sa stie cati bani ai tu in cont, tu esti singura persoana care poate sa vada asta (sau depinde cine mai are acces la pinul tau sau aplicatia de pe telefon).
Nu, doar la banca poate sa te identifice, insa asta nu poate oricine, doar in cazuri... ilegale, unde intervine si politia si restul.

Daca el a fost de acord sa iti puna banii in cont... asta este, sunt ai tai acum, el a fost de acord sa faca asta. Plus ca ai si mesajele legate de asta. Deci este doar un schimb de servicii.

Numai bine! ^_^

| siriusblack98 a răspuns:

IBAN-ul se foloseste doar pentru depuneri. Nu poate face retrageri cu acel numar de card si nici nu te poate identifica pentru ca banca are anumite politici de protectie a datelor cu caracter personal. Politia o poate face in schimb pentru ca legea este de partea lor (la identificare ma refer). Atata timp cat nu faci o frauda, nu are castig de cauza. Daca omul ti-a platit promovare, fa-i promovare.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu are nimeni ce sa faca rau cu iban-ul tau. Daca vreti il pun si eu pe al meu aici, poate se strang niste bani laughing

| Mosquito a răspuns:

... Deci poți sa arunci cu Ibanul în stanga și in dreapta. Doar vei primi bani