| DinaraStakhovska a întrebat:

Ieri tatal meu mi-a trimis prin Western Union niste bani din Cehia, pe numele meu. Cand am mers sa ii ridic tipul de la casa mi-a zis ca nu imi poate da banii pentru ca sunt minora(16 ani). Intrebarea mea este, poate veni cineva cu mine, de exemplu o verisoara care este majora sa ridice ea banii, daca are codul respectiv sau trebuie ca tata sa retrimita banii pe numele verisoarei mele?

Răspuns Câştigător
| Ottakringer a răspuns:

Poti merge sa ii ridici cu o persoana de 18 ani. Doar trebuie sa ii dai datele. Ai mare grija cu cine mergi si la cine comunici datele ( codul din 10 cifre ).
Eu trimit bani prin Western de 4 ani.

| DinaraStakhovska explică (pentru Ottakringer):

Deci nu este nevoie ca tata sa schimbe destinatarul, nu?

| Ottakringer a răspuns (pentru DinaraStakhovska):

Nu,deloc. Mergi cu o persoana care are 18 + si ii dai datele. Doar sa ai grija la cine le comunici happy Succes.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal ar fi trebuit sa-ti dea banii, mai ales daca nu era o suma prea mare, Codul civil permite aceasta, citez:
"ART.41.Capacitatea de exerciţiu restrânsã
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsã.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsã se încheie de cãtre acesta, cu încuviinţarea pãrinţilor sau, dupã caz, a tutorelui, iar în cazurile prevãzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelã. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi datã, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsã poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciazã, precum şi acte de dispoziţie de micã valoare, cu caracter curent şi care se executã la data încheierii lor."
Nu poti merge cu verisoara, nu s-au trimis banii pe numele ei, dar poti merge cu mama ta.
Eu spun sa mai incerci si sa le spui de art. din Codul civil pe care l-am citat. Daca nu-ti elibereaza banii si nu poti merge cu mama ta va trebui ca tatal sa schimbe destinatarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i tipului de la casa ca e un tampit. Orice persoana care detine act de identitate, poate trimite sau primi bani, fara a fi necesara prezenta unei persoana majore.Ar trebui sa ii faci reclamatie.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Ce sa mai zici asta e viata dar incearca totusi du-te cu cineva care o implint 18 ani, cand am vrut Sa Scot si eu niste bani la FEl O Fost numa cand am implint 18 ani mii I-a DAt.

| Miya97 a răspuns:

Sa retrimita pe numele altcuiva, pentru ca persoana care va primi banii, va trebui sa prezinte buletinul de identitate