| efimash a întrebat:

imi puteti spune si mie ce venit au cei cu schimb valutar, schimba valuta, dar mai departe ce face cu ea? Intreb deorece nu diferentiaza tare cursul la casele de schimb si sunt interesat de unde au venit casele de schimb?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casele de schimb valutar au veniturile din diferenta dintre vanzarea si cumpararea de valuta, respectiv vand valuta mai scump si o cumpara mai ieftin, diferenta dintre vanzare si cumparare fiind de cca 20-50 de bani pe unitatea de valuta, depinde de fiecare casa.
De ex. la o vanzare si cumparare de cate 1.000 euro pot avea un venit de 200-500 lei pe zi si acesta poate fi mult mai mare, daca vand si cumpara mai multa valuta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O enigma limba romana pentru tine.

Casele de schimba cumpara valuta la pret mic si o vand la pret mai mare, de aici iesi si profitul.

| efimash explică (pentru suntserios):

Ok, dar unde o vind la pretul mare?

| suntserios a răspuns (pentru efimash):

Pai ce, lumea mai schimba si lei in valuta, nu doar invers