| SimonaGP a întrebat:

In aceasta dimineata am luat o minunată amenda in autobuz in Iași. Ce se întâmplă daca nu o plătesc? Efectiv am urcat in autobuz, m-am uitat pe abonament si era expirat. Am vrut sa merg sa imi iau bilet din autobuz cu cardul si in acest timp apare controlorul. M-a văzut cu abonamentul in mana si mi l-a cerut. A văzut că e expirat si nu m-a lăsat să imi mai iau bilet, ce intenționăm eu de fapt sa fac. Ce ar trebui sa fac? Sa plătesc amenda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in Iasi, capatul lumii.Trebuia sa-i dai 10 lei si te lasa in pace.
Acum ai doua variante.
1.Mergi la Ratb si negociezi, poate chiar cu directorul. Explici ca n-a fost rea intentie, daca a expirat ieri abonamentul.
2.Platesti amenda.
3.Nu lasa o amarata de amenfa sa-ti strice ziua.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ratb e in buciuresti, b-ul vine de la buciuresti
in plus RATb nu mai exista acum e stb:
http://stbsa.ro/

daca nu o platesti, mai devreme sau mai tarziu o sa ajunga la impozite

iar TU ESTI GAGA, trebuia sa ii spui idiotului ca uite, acum am vazut ca a expirat, si ma duceam sa imi iau bilet cu, cardul, nu iti convine, BINE, NU iti dau nici un act, cheama militia, si hai sa ne spargem in procese verbale, unde o sa depun plangere penala pentru excrocherie, ca NU SCRIE NICAIERI CA TREBUIE SA IMI IAU INSTANT BILET, asa ca EL SA DOVEDEASCA CA **NU** VROIAM SA IMI IAU BILET si deci ca aveam de gand sa calatoresc fraudulos cu rea intentie!
si o sa o depun plangerea penala si pe firma de transport din Iasi, si personal pe numele respectivului idiot, care s-a pus intre mine si aparatul de bilete si deci NU M-A LASAT SA IAU BILET (asta e DOVADA ABSOLUTA DE REA INTENTIE SI **EXCROCHERIE**)

insa acum trebuie sa te strofoci sa o contesti, ORICE AMENDA POATE FI CONTESTATA, insa, unde si cum, HABARNAM!

in plus, daca te tin bojocii, reclamatie penala anti-firma si anti-controlorul respectiv TOTUSI poti sa depui, SI ACUM! mai ales daca, contesti amenda
EU PERSONAL AS FACE-O... SINCER, stiu ce e aia o jigodie care trebuie sa isi faca norma la amenzi asa ca fvte pe cine prinde si NU IARTA!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine s-o platesti, daca o platesti in 15 zile vei plati numai jumatate din minimul amenzii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi și reînoiește azi abonamentul și cu el în mână mergi la seful de la amenzi de la ei și arată că nu ești infractor, ești de bună credință. Eu așa am făcut, și am scăpat de amendă.

| SimonaGP explică (pentru sadrian46):

Dar controlorul avea voie sa imi rețină abonamentul vechi cu poza si datele din buletin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaGP):

Daca mergi direct la sediul lor, pe langa Gara mare, trebuie sa-l cauti pe cel care te-a gasit fara bilet.
Cu el trebuie sa rezolvi problema.
Popandaii astia de controlori sunt uneori niste ticalosi.
Doar cicatricele de pe obraz le lipsesc(uneori nu le lipsesc)

| sadrian46 a răspuns (pentru SimonaGP):

Nu avea voie, dar dacă i l-ai dat lui în mână era greu să îl obții înapoi.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca face ce face cu toate amenzile.Ti le baga la impozit.

| sofisis a răspuns:

Cumva, la un moment dat tot o vei plati. Eu as plati-o, sa scap de o grija.