| numeandprenumeu1 a întrebat:

Buna!
In cazul unul dosar penal daca se anuleaza permisul de conducere, șoferul mai poate deține autorizația de taximetrie sau ii este luata automat?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si daca mai detine, cum isi mai desfasoara activitatea? deci la ce foloseste?

pentru a afla acest lucru iti recomand sa consulti legea in domeniu, este vorba despre :

Legea nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere

Art. 56. -

(1) Pe lângă sancţiunile prevăzute la art. 55 se dispune şi suspendarea sau anularea autorizaţiei taxi în următoarele situaţii:

a) suspendarea autorizaţiei taxi pentru o perioadă cuprinsă între 1-3 luni în următoarele cazuri:

- când una dintre condiţiile acordării autorizaţiei taxi nu mai este îndeplinită;

- când perioada de valabilitate a autorizaţiei taxi a expirat cu mai mult de 10 zile;

- la a doua sancţiune privind încălcarea prevederilor art. 52 lit. B.r);

b) anularea autorizaţiei taxi în următoarele cazuri:

- când se anulează licenţa de transport, exemplarul de serviciu al acesteia sau licenţa de execuţie pe vehicul, din cauze imputabile;

- la a treia suspendare a autorizaţiei taxi în decurs de 2 ani consecutivi;

- când se constată că taxiul este dotat cu aparat de taxat sau staţie radio de emisie-recepţie a căror provenienţă legală nu poate fi dovedită;

- când organele fiscale autorizate constată abateri repetate în ceea ce priveşte utilizarea defectuoasă a aparatului de taxat în scopul evaziunii fiscale;

- în cazul implicării taxiului în acţiuni prevăzute la art. 52 lit. B.f).

(2) Indicatorul marcat detaşabil al taxiului se demontează de pe acesta de persoana desemnată de administraţia publică locală, o dată cu aplicarea sancţiunii de suspendare sau anulare a autorizaţiei taxi, şi nu va fi remontat decât în cazul ridicării sancţiunii respective.
Art. 57. -

Dispoziţiile prezentului capitol se completează cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, astfel cum a fost aprobată cu modificări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările ulterioare.
Art. 58. -

Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac, după caz, de reprezentanţii împuterniciţi ai autorităţilor prevăzute la art. 37 alin. (1).

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Maatache te-am gasit vtmmm