| Vecina a întrebat:

In ce oras ati alege sa faceti facultatea dintre Bucuresti si Iasi? Referitor atat d. p. d. v. financiar, al posibilitatilor de a gasi un job, al "frumusetii", al modului de trai si al mentalitatii oamenilor.MOTIVE CONCRETE!

2 răspunsuri:
| georginika a răspuns:

Buna.Eu sunt din Iasi, deci aici as vrea sa imi continui studiile pentru ca avem facultati bune si profesori pe masura.
Iași este centrul cultural, economic și academic al Moldovei. Aici funcționează Universitatea Alexandru Ioan Cuza, una din cele mai prestigioase instituții academice din România, precum și alte patru universități publice și șapte particulare.
Iașul este orașul marilor idei, al primei mari uniri, al primului spectacol de teatru în limba română și al primului muzeu literar memorial. În oraș, pe dealul Copoului, se află cea mai veche universitate din România, Universitatea din Iași, numită azi și Universitatea "Alexandru Ioan Cuza".
Se mai află și alte instituții de învățământ superior: Universitatea Tehnică "Gh. Asachi" cu peste 25. 000 de studenți, Universitatea de Medicină și Farmacie "Grigore T. Popa", Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară "Ion Ionescu de la Brad", Universitatea de Arte "George Enescu" Universitatea Petre Andrei. În Piața Eminescu, în perioada interbelică, s-a ridicat clădirea Fundației Culturale Regale, ce astăzi găzduiește Biblioteca Centrală Universitară "Mihai Eminescu", cu un fond de carte ce se apropie de 3 milioane de exemplare, unele foarte rare.

Nu cunoasc foarte bine Bucurestiul, l`am vizitat de cateva ori:e un oras frumos, insa este foarte multa agitatie.

| leuxxx a răspuns:

Buna. Esti umblata mult prin cluburi! unde sunt mai multe acolo frecventeaza.