| Vecina a întrebat:

In ce oras ati alege sa faceti facultatea dintre Bucuresti si Iasi? Referitor atat d. p. d. v. financiar, al posibilitatilor de a gasi un job, al "frumusetii", al modului de trai si al mentalitatii oamenilor.MOTIVE CONCRETE!

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde ce facultate vrei sa faci.Eu sunt de parere ca oamenii sunt la fel in toata tara si din moment ce stau in Bucuresti o sa aleg sa fac facultatea aici.

| ikram a răspuns:

Am ales Iasi, si daca ar mai fi sa aleg inca o data tot Iasi as alege.
Unu la mana nu se compara facultatile, daca vrei sa inveti carte, mai bine la iasi (iti spun in cunostinta de cauza, la aceleasi facultati, comparate). Si un alt plus diplomele de la uaic sunt recunoscute la nivel european.

Financiar este ult mai bine in iasi, nu se compara cat costa o chirie in iasi si cat e una in bucuresti, plus ca distantele sunt mult mai mici, traficul e lejer, nu stai ore in tregi sa inhalezi dioxid de carbon. Si viata pur si simplu e mult mai ieftina.

Si mie una pur si simplu imi place mult mai mult iasiul, pur si simplu, si oamenii si tot, e mult mai linistit si cu toate astea tot ai ce sa faci.
Stiu destule persoane pentru acre a fost o dezamagire bucurestiul (in facultate) si au revenit pentru restul studiilor sau chiar pentru a trai in continuare aici in iasi.

Daca te pricepi in ceea ce faci, si termini o facultate dupa care se gasesc locuri de munca, iti gasesti destule si in Iasi. Oricum peste tot este foarte greu sa te angajezi in perioada asta, marea majoritate vor experienta. Poate sunt mai multe locuri in bucuresti, dar sunt si mai multi candidati, deci procentajul ar fi tot acelasi.
Deci sunt PRO Iasi.

mira
| mira a răspuns:

Depinde foarte mult de zona din care provii.

| Anileda a răspuns:

Insa, chiar daca stau in Bucuresti, mi-ar place sa ma duc la Sibiu, este un oras extraordinar, oameni calzi si primitori, nu zic ca Iasi este altfel, si acolo este frumos.
Insa Sibiu imi place foarte mult.
O zi buna

Aniledă

| skull_8096 a răspuns:

Bucuresti-posibilitati de angajare, chiriile sunt ok acum, distractii