| andrei3312 a întrebat:

Salut TPU, am 16 ani si vreau sa ma angajez undeva sa lucrez doar ca am doar 6 clase si nu stiu daca ma primeste cineva. De asta am decis sa intreb aici pe TPU. Locuri de munca la 16 ani unde poti intra fara scoala?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Care au fost cauzele care te au determinat sa renunti la scoala?

Sincer nu imi dau seama ce ai putea sa faci fara scoala mai ales la 16 ani dar stii ca exista programul A doua sansa?
Asta desigur, daca vrei sa continui scoala...

https://www.edu.ro/a%20doua%20sansa
De ce nu incerci?

| andrei3312 explică (pentru anonim_4396):

Am avut probleme cu o profesoara ma tot scotea la tabla si nu stiam si cand voiam sa ies eu nu ma scotea si din cauza asta m-a lasat corigent, am trecut in vara dupa am ramas un an si dupa am intrat intr-o mica "depresie" si nu m-am mai dus si acum vreau sa ma angajez macar asa sa-mi ajut familia ca le-am facut atatea probleme la scoala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei3312):

Buna.
Imi pare rau sa aud asta, dar orice se poate recupera daca esti dornic si determinat, INTODEAUNA EXISTA O A DOUA SANSA!
Conteaza desigur cum am spus determinarea ta, ambitia, dorinta si desigur cum tu insasi ai spus, starea de spirit, adica e o intrebare a fi sau a nu fi deprimat?

Ca loc de munca la 16 ani e mai greu, in plus o sa ai nevoie de acordul parintilor tai, desi nu cred ca ar fi un inconvenient din moment ce te au lasat sa nu mergi la scoala...

Fara absolvirea celor 8 clase e destul de dificil, insa nu imposibil, uite cateva idei de locuri de munca

in constuctii, pe santier
confectii
brutarii, patiserii, restaurante ca lucrator comercial sau om de serviciu la spalatul vaselor
ospatar, chelner
om de serviciu la spalatul toaletelor sau maturatul straziilor
gradinar sau personal la ingrijirea parcurilor publice, persoana care taie gardurile publice sau coseste iarba din parcurile publice
eventual lucrator comercial intr-un magazin, persoana care aranjeaza marfa pe raft.

La multe din aceste meserii vei avea insa nevoie de o diploma de calificare, diploma pe care o poti obtine doar urmand un curs acreditat de ANOFM Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca, https://www.anofm.ro/,cursul sau cursurile se fac contracost, adica platind valoarea din mana sau, uneori si in ANUMITE CONDITII poti sa il le faci complet gratuit.
http://anofmvechi.anofm.ro/cursuri-de-calificare-si-recalificare,conditii in care tu nu te incadrezi.
De aceste cursuri ai nevoie pentru ca ti se va cere la CV pentru angajare, in unele cazuri pentru anumite meserii.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Atâta timp cât ești apta de munca nu-ți trebuie scoala nici scuze mergi și muncește du-te la forțele de munca sigur găsești ceva mai mult ca sigur dacă nu du-te și întreabă ori unde pentru un loc de muncă eu așa am început prima oară întrebam ori unde și așa am găsit primul loc e munca m-am dus și am întrebată mergi și întreabă du-te personal și întreba vezi pe olx sunt o grămada de locui de muncă și-a colo poți găsi atâta timp cât poți munci fă-o nu-ți trebuie schola sa muncești eu am 9clase știu și german Am făcut schoală și in străinătate și o grămada între tine și mine nu este nicio diferența sincer de asta și renunța la schoală nu am văzut cu ce ar putea sama ajute in viața așa ca am renunțat și am început sa muncesc munca este soluția munceste pentru tot ce-ți dorești in viața ta nu face gresela sati plângi de Milano sa sa cauți scuze nu vei reuși nimic in viața așa muncește pentru orice îți dorești ca este greu ca este nu știu cum nu trebui sa ti cont de astea Niciodată dacă ești din Constanța este perfect îți dau numărul meu in privat și începi lângă mine avem nevoie de oameni in construcții este permanent și iarna și vara să-mi spui daca vrei succes salariu este 23 la început in timp bine înțeles crește nu-ți trebuie meserie poți și ca necalificat sa vrei sa muncești este de ajuns sa dai totul din tine cu Adevărată

| andrei3312 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Mersi asa o sa fac doar ca nu sunt din constanta.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru andrei3312):

Chiar îmi pare rău sa stii voiam sate iau aicia lângă mine aveam nevoie de oameni aicia mulți nu rezistă nici 2 Saptamâni fug toți și era bine pentru tine aicia sigur făceai față nu știu ce sa mai zici succes ai grija de tine oricum de munca vei găsi stai liniștit ești Tânăr ești abia la început de drum succes ai grija de tine

| andrei3312 explică (pentru GraniniCuPiersica):

????

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru andrei3312):

Îmi pare rău ca nu ești in Constanța sa poți muncii sa ai un loc de munca al tău sa-ti iei ce-ți dorești tu

| Fabianaa a răspuns:

Profi știu ca angajează minori, cu program de 4 ore.

| andrei3312 explică (pentru Fabianaa):

O sa ma uit, mersi mult

| Hehehelp a răspuns:

Buna!
La 16 încep mulți adolescenți sa se angajeze pentru a avea banii lor.
In general la restaurantele tip FastFood aleg cei mai mulți sa se angajeze, cum ar fi PizzaHut, McDonald’s, Kfc și așa mai departe.
Poți sa îți iei slujba pe vara sau poți sa muncești și in timpul școlii, vorbind cu managerul sa îți dea program special ( cred ca se numea program cu jumătate de norma, nu știu exact )

Succes

| andrei3312 explică (pentru Hehehelp):

M-am gandit si eu la kfc sau mec, dar crezi ca ma accepta fara scoala?