| Someone1272828282 a întrebat:

Buna. Pentru a deschide o firma de IT cam câți euro mi-ar trebui?

Răspuns Câştigător
| Bronson1 a răspuns:

Nu ai dat deloc suficiente detalii, ca sa poata intelege omul clar la ce te referi. Ce firma de IT (sa faci software? sa repari calculatoare, sa instalezi windowsuri?)

Presupun ca te referi la programare:
Daca esti tu singurul programator, iti faci un PFA care te costa 400 lei (daca il faci cu firma care se ocupa de toate actele si de tot procesul pentru a obtine si a inregistra acel PFA).
Dar nu cred ca esti programator, avand in vedere ca ai pus intrebarea asta, deci mergem mai departe.

Daca vrei sa angajezi programatori, trebuie sa iei in considerare salariul unui programator care e de minim 1000 eur/luna, eu zic sa te astepti la un 2000eur+ lunar de persoana, depinde ce limbaje de programare, ce experienta sa aiba, ce vrei sa realizezi. Pe langa asta, de inceput iti trebuie facuta firma, care o faci cel mai bine cu un avocat specializat in asa ceva (eu am platit in jur de 1000 eur onorariu pentru toata treaba bine facuta, aveam niste chestii mai sensibile care trebuiau protejate legal), iti mai trebuie si contabil care gasesti poate la 400 lei/luna de inceput. Iti mai trebuie si un sediu la care sa desfasurati activitatea (o chirie de 500-1000 eur depinde cat de lux/mare o vrei si in ce zona). Iti mai trebuie calculatoare, internet pe firma (de preferat) ca sa nu ai surprize ca va pica netu' si nu va baga nimeni in seama, sau internet pe persoana fizica, dar de la 2 firme diferite, iti iei un router dual-wan si il setezi sa comute pe conexiune de rezerva daca pica netul pe cealalta linie, asa ar fi cel mai ieftin.
Iti trebuie publicitate platita sau contacte care sa iti faca rost de proiecte rapid, sa nu iti tii programatorii fara sa ii pui la treaba, ca pierzi aiurea bani, dar nu cred ca e asa mare stresu' avand in vedere ca eu cand aveam nevoie de o firma de IT pentru un proiect online, am contactat toate firmele de pe net, si mai toate aveau proiecte luate pe urmatoarele 6+ luni.

Trebuie sa te asiguri ca ai suficienti bani sa-ti platesti programatorii pe cel putin 6 luni, in momentul in care ii angajezi si pornesti toata schema. Ca sa nu ai surprize ca nu le poti plati salariile si ramai fara angajati, fara proiect si intri in faliment si plin de datorii la stat, pe care le vei plati chiar daca esti SRL.

Deci cu 3 programatori din care unul e UX designer, avocat, chirie, echipamente, toate astea pe 6 luni sa te asigur ca nu pici din prima, sa estimam toate astea la un:
36000 eur programatorii
6000 eur (maxim chiria)
3500 eur (calculatoarele, designerul are nevoie de placa video care te costa in plus, programatorilor le poti lua un calculator decent la 2000 lei buc.)
500 eur contabil
pana la 2-3000 eur softurile (depinde daca vrei sa fii curat sa te bagi cu licente, sau poate iti iei un abonament gen Adobe pentru UX designer pentru softurile de design care costa cel mai mult) si cu abonament iesi mai ieftin.

Asa per total un 55.000-60.000 eur sa ai in buzunar de inceput pentru toata treaba asta. Sa ai mereu un 20% peste ce ai calculat pentru orice cheltuiala neasteptata, cand incepi o firma. Deci 80.000 eur sa ai in caz de inundatii. Eu personal nu as incepe fara sa am 100.000 la mana.

Si nu uita, ca aici nu am adaugat salariul tau. Tu te descurci din alti bani.

Cel putin cam astea erau calculele pe vremea mea, adica prin 2015. Am incercat sa iti pun preturile din ziua de azi la programatori, contabil, calculatoare, altceva nu imi vine in minte acum.

| Someone1272828282 explică (pentru Bronson1):

Buna! Ar fi trebuit să dau mai multe detalii dar deși nu le-am dat am înțeles cam ce mi-ar trebui. Eu știu să programez, dar nu vrea sa fiu singurul programator din firmă așa că este ok ceea ce mi-ai spus. Îți mulțumesc că ai scris in detaliu (de aceea ți-am dat și funda).

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Undeva intre 50.000 si 100.000 euro pentru a deschide un SRL si a inchiria un spatiu, a cumpara computere si servere de ultima generatie, performante, licente de protectie pentru firma si clienti, autorizari, plata unei asigurari foarte mari, ca in cazul de hacking sa nu platesti daune de miliarde la clienti, plata salariilor pentru tine si angajati, facturile lunare ale companiei samd.

| Brizbriz a răspuns:

Depinde
ca sa deschizi o firma, ORICE FIRMA iti trebuie vreo 1500 de lei (300eu)
moment in care ai contabilitate (poti sa dai facturi), CUI si stampila

dupa asta, depinde serios de ce anume vrei sa faci cu firma aia, inchiriere de spatiu de birouri, mobila (adica birouri), calculatoare, echipament de diagnosticare, etc.

| maresaluV12 a răspuns:

Minim 125 mii in mana. MINIM

| norahece a răspuns:

500 le costa sa faci un SRL