| Dutescu_Adela_1994 a întrebat:

Recent (respectiv 2 jum) m-am angajat la o firma ca operator PC pe data de 26 martie am fost chemată in birouri pentru a fii informată că pe data de 1 aprilie se vor face restructurări și postul meu sa desfiintat(din 4 operatori pc sa rămână doar 2) fiind cea mai nouă a spus că "Nu ii place sa dea afara oamenii" si cu subînțeles ca sa imi pun demisia vreau sa stiu care imi sunt drepturile din cate am inteles de la colegi pot sa cer un salariu in plus sau sa astept sa fiu data afara sa nu imi pun demisia cand vor ei mulțumesc anticipat! happy

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu esti obligata sa-ti dai demisia. Daca vrea sa te dea afara, sa o faca. Oricum, stii ca nu mai ai mult de stat la ei. Iti vor cauta nod in papura. E bine sa inregistrezi discutiile. Nu stiu cand te-ai angajat ca n-ai scris dar daca te dau ei afara si ai peste un an lucrat primesti somaj. Daca-ti dai tu demisia nu primesti somaj. Spune-le sa-ti dea preaviz si gata. Atentie! Sa nu-ti antedateze desfacerea contractului de munca. E treaba lor ca nu te-au instiintat pana acum. Fii coltoasa altfel te iau de fraiera! Si atentie la restul de plata.

| Dutescu_Adela_1994 explică (pentru Salontanul):

Sunt conștientă că nu o să mai lucrez acolo dar vreau sa știu care imi sunt drepturile adica daca pot sa le cer un salariu in avans de ce sa nu il cer? Pana la urma nu este vina mea ca ei fac restructurări plus ca m-au anunțat cu 5 zile inainte ca sa imi caut alt loc de muncă sad

| Salontanul a răspuns (pentru Dutescu_Adela_1994):

Nu poti cere salariul in avans. Poti cere doar dupa ce te-au concediat. Daca te concediaza fara sa-ti dea salariul poti sa le ceri si daune dar doar in justitie. Trebuia sa-ti dea preaviz cu 20 zile in avans daca este functie simpla si cu 45 zile daca este functie de conducere.

| dannyel86 a răspuns:

Salontanul le zice bine! big grin Exista diferente intre a-ti da demisia si a fi dat afara.
Inevitabilul se va produce (vei pierde locul de munca), dar e pacat sa pierzi si alte drepturi din cauza ca nu cunosti legislatia muncii si ca vor sa profite de situatia ta.