Întrebare recomandată | Marius1978 a întrebat:

Lucrez in cadrul unei intreprinderi de confectii romano-italiana de aproximativ 8 ani.Recent s-a dispus mutarea nejustificata la un alt loc de munca tot in cadrul societatii. Postul nu a fost desfiintat, ci doar am fost inlocuit de un alt salariat din cadrul aceleiasi societati pe motiv de reorganizare si de productie.Consider ca mutarea este nejustificata, dovada fiind fisele de productie si fluturasul salarial in care am fost platit 100%.Eu nu doresc aceasta mutare deoarece nu am aptitudini,calificare in locul de munca respectiv iar asta nu ar ajuta cu nimic firma.
Mentionez ca au fost prezentate de catre mine, verbal, si alte alternative de schimbare in care eram compatibil dar nu au fost luate in considerare.
Am cerut in cele din urma dreptul la somaj din moment ce nu mai sunt compatibil in postul deja existent in care am lucrat aproximativ 4 ani din cei 8 in care am fost angajat.Am fost refuzat pe motiv ca societatea face inca angajari, neexistand nici un motiv pentru acest demers.Prin asta am fost fortat indirect sa-mi dau demisia fara preaviz deoarece practic s-a gasit inlocuitor, pierzandu-mi si drepturile salariale pentru luna in curs.
Vreau sa stiu daca e legala situatia in care ma aflu si ce pot face in acest caz pentru ca nu ma pot intoarce in societate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca la noul loc de munca este necesara o noua calificare, pe care tu nu o ai, atunci mutarea ta nu este legala si o poti contesta la instanta de judecata. Daca nu este necesara si faci aceeasi meserie atunci mutarea este legala, nu s-a schimbat locul (in sensul ca este in aceeasi unitate) si nici felul muncii.

| Marius1978 explică (pentru Ioandelasal):

Noul sector ca sa zic asa necesita o alta calificare intr-adevar fata de ceea ce o am acum.Calificarea actuala nu o am trecuta pe cartea de munca ci o am dobandita ca experienta la locul de munca respectiv in decurs a 5 ani aproximativ, tot asa la insistentele patronului.L-a un moment dat cedezi psihic asta fiind scopul.

| Jameson a răspuns:

Buna. Din punctul meu de vederea nu prea e in regula. Consulta un avocat. Succes.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca ai apucat sa-ti dai demisia nu mai ai ce sa faci. Daca nu-ti dadeai demisia puteai sa-i reclami la ANOFM (ei sunt obligati sa desfiinteze postul dupa ce te dau afara dar nu sunt obligati sa faca nimic daca demisionezi de buna voie)

| Seby90 a răspuns:

Salut, e o practica comuna in ziua de azi. Firmele nu vor sa te dea afara, dar vor sa pleci tu singurel. Asa ca fac tot posibilul sa te 'distruga'... Probabil ai creat probleme in vreun fel sau altul. Ori vreo pila de-a patronului a fost angajata in locul tau.