| anonim_4396 a întrebat:

Am dat de o saracie crunta de curand si m-am gandit sa fac ceva sa ies si eu la suprafata.
Am 19 ani, varsta conteaza foarte mult...
Intrebarile mele sunt:
1. Pot sa-mi iau un credit de la banca pentru prima afacere, exista un astfel de credit, daca da unde?
2. Daca nu lucrez pot lua creditul?
3. Pentru o afacere, o casa de pariuri, de ce acte e nevoie, si cam cati bani ar trebui investiti?
4. Tehnologia necesara?
5. Rm. Valcea ar fi un oras bun pentru a deschide o afacere ca aceasta?

Astept raspunsuri de la persoane competente, va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

la 1 da poti accesa fonduri europene. dar nu sunt sigur ca poti lua pentru o casa de pariuri.
2 daca nu lucrezi nu poti lua un credit bancar. in plus de asta trebuie sa ai si un girant. deci daca tu nu platesti, datoria, girantul e obligat sa plateasca. e serioasa treaba.

3. pentru o casa de pariuri trebuie sa iti gasesti o incapere ceva, accesibil, cel mai probabil cu chirie daca nu ai bani sa cumperi o locatie.
lucrezi cu bani. ai nevoie de securitate, camere de supraveghere,
ai nevoie de un sistem informatic pentru pariuri, + eventual website prin care sa iti actualizezi listele de pariuri,
eventual monitoare, pentru afisarea in timp real a cotelor,

ca acte nu ai nevoie de ceva special din cate stiu eu. sunt aceleasi ca la orice firma, (cu exceptia unei firme de securitate sau in domeniul medicinei, unde trebuie sa fi activat inainte in domeniu)

4 am zis mai sus. principala tehnologie in care trebuie sa investesti este sistemul informatic si paza.
5. depinde, trebuie sa vezi daca ai concurenta in zona si daca exista cerere.

alte chestii. trebuie sa stii sa iti faci contabilitatea (de asemenea ai nevoie de un soft), cel putin pana vei reusi sa iti angajezi o contabila.

ai grija cu taxele si impozitele. nu e de glumit cu alea. mai ales in domenul de genul asta unde se poate face evaziune fiscala.

| test1999 a răspuns (pentru Danzell):

Nu pot gira cu'''casa?
Software-ul cam cat costa de unde il cumpar, ai vreo idee?
Daca ma angajez, cam in cat timp pot lua un credit?
Vreau sa fac un plan de afaceri, am inteles ca metoda cu bani de la stat e foarte greoaie, de aia nu vreau sa apelez pe acolo, cu incaperile nu e probleme, cautam, inchiriem etc...
Softul probabil e foarte scump, de aia nici nu gasesc, camerele nu sunt cine stie ce, paza o asiguri cu o companie, tot nu duce mult. Problema e concurenta, dar trecem peste pentru ca exista interesati. Deci pentru o casa de pariuri trebuie sa deschizi un SRL nu? Mai am o intrebare!: Oare se merita sa bagi banii astia, se scot banii?

| Danzell a răspuns (pentru test1999):

Poti gira cu casa, dar tot trebuie sa ai un venit.
din cate tin minte, poti lua un credit daca ai minim 6 luni de cand te-ai angajat, pana la data cand vrei sa faci imprumutul.

planul de afaceri oricum trebuie sa il faci.
la fel si studiul de piata, sau cel de fezabilitate.
intr-adevar banii de la stat sunt destul de greu de luat dar e mult mai avantajos o data ce prinzi.
la platformele de pariuri nu prea stiu ce sa iti zic vezi si tu intreaba pe la alte case de pariuri ce soft folosesc, si dupa ce gasesti ceva cauta pe net si trimitele o cerere de oferta.
daca nu gasesti cauta si in engleza.

da cel mai simplu e SRL.
a mai aparut acum o varianta, de SRL-D (SRL Debutant)
poti sa obtii pana la 10000E nerambursabili pentru afacere.
uite aici mai multe informatii
http://www.planul-de-afaceri.ro/......ere-srl-d/
si pasii de infiintare SRL D
http://www.planul-de-afaceri.ro/......-costuri/.

e bine sa ai in calcul astfel de optiuni. cu cat ai mai putine cheltuieli cu atat mai bine. mai ales cand sunt bani moca. ma rog nu chiar moca, dar cei 10000E sunt can 50% din cat trebuie sa pui tu. dar tot e ceva.

software pe partea contabila poti sa te uiti de SAGA. e soft romanesc. e printre cele mai folosite la ora actuala, la noi.

banii de bagat nu stiu daca se merita. Daca afacerea e un succes sau nu, depinde de tine.

| test1999 a răspuns (pentru Danzell):

In primul rand cer sa-ti multumesc mult!
In al doilea rand, daca vrei si poti, ai posibilitatea sa-mi lasi si mie un numar de telefon in privat sau o cerere de prietenie pe www.facebook.com/florinburli1 a-si fi recunoscator din nou. Sper sa ma mai ajuti si pe mine, vad ca te decurci in domeniu. Te pupa copilu :*