| Alex20778 a întrebat:

Buna seara! Am fost azi la banca, sa depun niste bani pe card, bag banii in bancomat si imi spune daca vreau chitanța si dau ca da si imi scoate cardul si nu imi da chitanța si nici banii, am incercat de cateva ori si imi spune că aparatul nu functioneaza si ca tranzacția a eșuat. Stie cineva cum pot sa ii recuperez sau daca a mai patit cineva? Multumesc

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici nu-ti vine a crede, cate asemenea probleme sunt la bancomate!
Solutia este sa anunti IMEDIAT banca si sa astepti pana vin reprezentantii bancii la fata locului.
Neavand nucu o dovada primita de la bancomat, singura ta posibilitate de a-ti primi banii inapoi este inventarierea imediata, adica numararea banilor din bancomat si confruntarea cu evidentele lui.
Evident, este bine sa fii si tu de fata la aceasta verificare.

| Iote a răspuns (pentru Bula):

Nu e nevoie de inventar.
Banii merg in caseta separata daca tranzactia nu s-a facut. La fel si in cazul in care careva uita sa scoata banii din fanta la timp.

| Bula a răspuns (pentru Iote):

Stii ce inseamna "inventar"?
Verificarea stocurilor, comparand evidentele inregistrate si stocurile faptice.

| Iote a răspuns (pentru Bula):

Tu care ii ironizezi pe toti si le reprosezi ca nu sunt la curent cu ultima tehnologie, ce nu ai inteles din partea cu "caseta separata"? A, pardon, caseta este un sertar. Banii merg in alt sertar, nu de unde au fost scosi. Mai mult, se si inregistreaza pe o hartie (ca altfel nu intelege domnia ta) ca banii nu au fost platiti/incasati ci sunt "plus la inventar".
Hai fa o plimbare pana la o Banca si intreaba. Sau domnia ta nu se coboara asa de jos sa vorbeasca cu niste functionari?
Apropo, in ce esti "expert"? In certuri cu userii TPU?

| darrio2007 a răspuns:

Verifica-ti contul si vezi daca sunt acolo.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ce banca?
sa nu ma apropii niciodata de un bancomat d'al lor big grin

| Zuzu1991 a răspuns:

Te duci la banca, cu un ciorap, pe fata si cu o arma de jucarie si faci o "retragere"

acum serios, intrebarea e putin ciudata, pentru ca nu vad cum ai putea doar sa te gandesti la o solutie care nu ar fi sa mergi la banca si sa iti ceri drepturile, ca ai dreptul, altfel, de asemenea ai dreptul sa le faci reclamatie penala pentru furt

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu am patit asa cu 500 lei la reiffeisen. Am fost la banca, am spus ce s-a intamplat si dupa cateva zile i-am avut inapoi in cont.
Dar ai verificat daca mai sunt in cont?

| Iote a răspuns:

Banii merg in caseta separata daca tranzactia nu s-a facut. Desi eu suspectez ca ei nu aveau hartie pentru chitanta. Altfel, returnau banii.
Mergi la Banca la care ai depus si fa sesizarea. Ei deja stiu de la prima ora daca sunt probleme. Pe langa banii "in plus" au si un "borderou" cu contul in care ar fi trebuit sa fie banii. Totusi, cred ca ai banii, dar nu ai chitanta. Verifica.

| Gligore2000 a răspuns:

Banii se duc intr-o caseta separata iar numarul tau de card a fost inregistrat Trebuie sa contactezi banca.

| GLONTUL a răspuns:

Trebuie sa mergi la banca, sa vorbesti cu reprezentanti.