| Alex72828288 a întrebat:

Bună seară, am nevoie de ajutor, vreau să trimit la un prieten în Portugalia 100 € și îi trimit prin paypal, dar cum e cu procedura trebuie să fac cont la bancă în euro pentru paypal și cum pot plăti prin paypal, vă rog ajutăți-mă? Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca-i inselatorie treaba asta cu trimisul banilor.
Esti minor, asa-i?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce e inselatorie Jassmina?

Daca e minor exista alternative gen paysafe dar majoritatea au sume fixe, pentru orice serviciu platesti oricum...

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Stie baiatul, ca-i minor si vrea sa cumpere ceva de acolo si i s-au cerut 100 euro
Daca ii era prieten nu-i cere nici un ban, de aceea spun ca-i inselatorie.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Violleta2022):

Astea sunt banuieli, poate vrea sa fie bun samaritean doar.winking
Nu am de unde sa stiu, nu mai raspunde aiurea...winking

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca tu nu ai nici macar cont de Payplal, fiindca ai fi stiut ca nu ai varsta necesara si nici nu esti eligibil, odata ce nu ai cont bancar legat si verificat de Paypal.

| TheRealFantasy a răspuns:

Descarci aplicatia sau intri pe site paypal si iti faci cont, iti incarci datele pentru cardul tau bancar pe care il ai in RO banuiesc si banii se transfera la fel ca de la o banca la alta, se face conversia din lei in euro daca ai contul in lei la banca ta. Este instant si sigur si nu ai nevoie de mare lucru deci taxele sunt mai mari. Este mai avantajos prin alte metode de la western union, la moneygram, la revolut, etc. desi nu e rau nici paypal.

| Legion7X a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Sa nu uite și de comision din lei in Euro la cinversie. Dar vorba ta exista și altele metode, westen union. Îl ajută cineva de la bancă.

| carbon21 a răspuns:

Încearcă sa ii trimiți prin Revolut, își poate face cont instant și poate sa plătească oriunde si de pe telefon

| adelinasinica a răspuns:

Daca ai cont normal si aplicatie de la banca poti trimite nu e bai.Descarci aplicatia PayPal, iti setezi acolo cardul si tot ce trebuie