| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am și eu o întrebare! Aș dori să trimit niște bani în contul la o persoană, dar avem conturi la bănci diferite, este o problemă asta?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Transfer de bani se poate efectua oricand dintr-un cont bancar in altul, chiar daca este la alta banca sau chiar si tara.
In cazul transferurilor interbancare se percepe comision, iar daca se face in alta tara, atunci se fac si schimburile valutare (la cursul bancii, mai slabe decat la schimburile valutare stradale).

| Papusel24 a răspuns (pentru Bula):

Sau pot să mă duc eu la bancă la BCR să depun bani în contul persoanei respective?

| Bula a răspuns (pentru Papusel24):

Da, este posibil si depunerea direct la banca destinatarului, poate nu-ti percepe nici comision (sau foarte mic).

| Papusel24 a răspuns (pentru Bula):

Chiar dacă nu am cont la banca respectivă?

| Bula a răspuns (pentru Papusel24):

Chiar si asa.
Mergi la caseria bancii destinatarului si depui banii in numerar in contul dorit. Trebuie sa completezi un formular de depunere.

| Papusel24 a răspuns (pentru Bula):

Mulțumesc mult! O seară bună!

| lpavel a răspuns:

NU! Nu e nici o problema dar vei fi taxat!

| Papusel24 a răspuns (pentru lpavel):

Aoleu...cât de mult...eu sunt la BT, iar acea persoană e la BCR.

| lpavel a răspuns (pentru Papusel24):

Depinde de suma... dar chiar de-mi zici suma tot nu pot sa-ti spun cu cat te vor taxa, oricum de la 15 lei in sus!

| Bondarel99 a răspuns:

Eu am facut transfer online in conturi de la mai multe banci. Mai mult de 5 lei pe tranzactie nu iti ia comision.
Daca vrei sa nu platesti deloc comision mergi la banca respectiva si depune la ghiseu.

| sasaomulsubtire a răspuns:

Nici una! doar comisionul marit! dar nu pot spune ca e chiar o problema!