| Dilibache a întrebat:

Am si eu o problema cu un srl, înființat în 2010 si problemele sunt urmatoarele:-din cauza unor probleme de sanatate ale contabilei si neglijentei mele am constatat că nu au fost depuse bilanturile fiscale si declaratiile fiscale pe o perioadă de 5 ani,nu beneficiez de acte contabile, nemaiputând intra in posesia lor.
Contabila nu mai poate fi găsită. Firma apare ca inactivă.Cum pot să rezolv problema si cat de mari o sa fie costurile? Dau coronița mersi

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cred ca te-a tepuit si ti.a furat banii pe ascuns, daca ii stii numele complet prenume cu nume asa, mergi la ANAF si explica situatia ca sa faca investigatii, probabil o sa primesti bani daca nu esti vinovat. Daca lasi treaba nemiscata te trezesti fara casa fara masa si cu proptire pe salariu.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca tu esti administratorul titular al firmei, trebuie s-o gasesti pe contabila, urgent!
Ii trimiti o somatie RECOMANDATA cu CONFIRMARE DE PRIMIRE, sa se prezinte de indata la firma pentru clarificari in contabilitate!
Intre timp cauta un alt contabil care sa verifice documentele firmei!

In functie de rezultatul verificarilor (pe care le consemnezi in proces verbal de constatare) procedezi la pasii urmatori.

Daca nu are firma nici o activitate, si atunci trebuie depuse declaratiile si bilanturile.
In caz de ne-depunere, fiscul poate sa inchida firma sau sa aplice amenzi si penalizari.
Costurile vor depinde de rezultatul verificarilor contabile si de situatia cunoscuta de ANAF.

| Dilibache explică (pentru Bula):

Puteti sa ma ajutati, îndrumați contra cost?

| Bula a răspuns (pentru Dilibache):

Ti-am trimis mesaj in privat