| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! As dori sa investesc bani (zeci de lei) pe o perioadă mai lungă de timp(cel puțin un an)... In ce as putea investi, ceva cât mai sigur, ca să scot profit? Ofer funda.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In bilete de autobuz.
Mergi si faci cumparaturi pentru pensionarii din vecin si ei te vor plati pentru munca ta.
Cu o investitie de 5-6 lei (pentru bilete) poti castiga 10-20 lei, ocazional (sau chiar mai mult, "la intelegere").
Banii primiti le aduni in pusculita, iar intr-un an poti aduna sute- sau chiar mii de lei (in functie de cat de buna este prestatia ta).

Eu am facut multi bani de buzunar ajutand vecinii, nu am fost nevoit sa cer de acasa "bani de buzunar", iar in vacante m-am dus si in tabere din banii economisiti. happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aur. Este cea mai buna investitie de cand lumea.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este vorba numai de "zeci de lei," atunci un cont bancar romanesc este cel mai nimerit, fiindca profit nu ai ce sa scoti din zeciile de lei.
Daca era vorba de mii de euro era altceva, dar cu zecile de lei, probabil ca doar sunt cativa euro.

| johnnny123 a răspuns:

Și ce câștiguri îți propui să obții cu o investiție de câteva sute de lei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Ce suma mai exact?

| Dandinelle a răspuns:

Crypto, fa-ti cercetările singur, urmareaste YouTube-eri etc.
pentru ca cineva a zis de aur aici: tipul asta Robert Kiyosaki face acum multe podcast-uri (în engleză) despre cumpăratul și vandutul de monezi crypto, aur și argint. E interesant măcar sa vezi pe ce principii investește el, cum etc.

| 19flo79 a răspuns:

Zeci de lei... poti investi eficient in sanatatea ta! happy

| Valkyrie95 a răspuns:

Buna,
Sunt in aceeasi situatie cu tine. Vreau sa incep sa investesc sume modice - 150-200 RON pe luna o perioada de cativa ani de zile ( inca nu am inceput sa fac asta, dar ma documentez).
O idee buna mi se par fondurile de investitii.Cum nu vreau sa-mi bat capul prea mult pentru ca nu am experienta in domeniul investitiilor o solutie mi se pare sa fac asta prin intermediul bancii la care am cont.
De ex. cei de la BRD au un program "Plan invest" prin care faci o
subscriere perioadica intr-un fond de investitii, prin debitarea automata a unei sume de bani din contul tau.

| MariusStefan25 a răspuns:

O meserie mai buna, un skill nou, C+E sa te duci pe tir, *** nu faci nimic cu 500 lei pe an, in orice ai investii, fa-ti o baza solida un salariu mare, iti spun sa ii bagi in x moneda si face 3, 4 x sau 10x intr-un an ce-ai realizat cateva mii de lei daca iti iese, daca nu ciuciu, trebuie timp dedicat sa stai de analiza tehnica, analiza fundamentala, bursa e la all time high, crypto aproape, nu cred ca e o idee buna sa intri acu, *** daca te duce capu iei sfatu asta de l-am zis, daca nu o sa pierzi bani la greu si nici nimic nu o sa inveti din asta, cheers