| Ae1 a întrebat:

Buna seara! Azi am platit din aplicatia george, in cont de brd, prima rata la o masina, imi apare ca plata e efectuata, banii luati insa n-am primit niciun mesaj pe telefon de confirmare, oare am facut eu ceva gresit? Am verificat datele de 100 de ori sunt ok, nu stiu cum sa procedez sa aflu daca plata e ok, o sa sun maine dupa amiaza, insa pana atunci stau prost cu inima nu-i o suma mica

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Electronica lucreaza incet. big grin
Un transfer intre doua conturi in ACELASI banca poate dura chiar si 3-4 zile, iar intre doua banci (din tara) poate dura chiar si 4-5 zile.
Cand am facut transfer intr-o alta tara, banii le-au primit dupa 9 zile.

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Eu lucrez cu BRD, BCR si ING. Am lucrat si cu BT. Transferul bancar intre conturi ale aceleiasi banci se face imediat.
Doar intre conturi la banci diferite se face in 3-4 zile lucratoare.

| Bula a răspuns (pentru mi25):

Transferul in fiecare caz se face electronic, instantaneu.
Bancile au insa interes sa-ti tina banii cateva zile, timp in care ei folosesc banii fara sa plateasca dobanda la tine. Ei insa incaseaza dobanda daca acei bani sunt imprumutati cuiva.

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Eu transfer des intre conturi la BCR si la BRD si pot folosi acei bani imediat.

| Bula a răspuns (pentru mi25):

Nu stiu, eu am avut alte experiente.
Cel mai repede a fost a doua zi.

| RaduRobertRO a răspuns:

Banii sunt "in asteptare", dupa ce se confirma plata o sa primesti instiintare, stai linistit.

| SoHappy a răspuns:

Eu cred ca nu ai de ce sa iti faci griji daca datele sunt corecte dar poti apela 24 din 24 la cei de la BCR pentru linistea ta.
Eu stiu ca transferul poate dura pana la 3 zile dar cel mai safe e sa suni si sa te lamureasca.
GEORGE e aplicatie sigura

| Ae1 explică:

Va multumesc tuturor!