| AltuAnonim a întrebat:

Bună seara colegi. Am nevoie urgentă de ajutor.
Hai să explic pe scurt să ne înțelegem cum trebuie.
Am un credit la BRD (sold ~17000 RON) și 4 credite la 4 IFN-uri (Viva Credit, Hora Credit, Maimaicredit și Credius - sold total cu tot cu dobânzi ~13000 RON).
Sunt raportat la biroul de credit cu categoria 1 (30 de zile) de la 3 dintre aceste IFN-uri.
Aș dori o refinanțare de 36000-37000 RON (adică 30000 RON pentru plata creditelor și 6000-7000 suma de care am eu nevoie în prezent) și aș vrea să mă ajutați cu o recomandare a unui broker de credite.
Țin să menționez că este vina IFN-urilor că mi-au acceptat cererile de creditare, depășind 100% gradul de îndatorare (legal ar fi 40%, 55% în cazuri speciale).

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din moment ce ai fost raportat pe "lista neagra" a rau-platnicilor, NIMENI nu te va mai imprumuta, "re-finanta" (nici bancile, nici IFN-urile), doar eventualii camatari.
Vei fi executat silit, prin proprire pe conturile bancare, salarii si alte venituri, iar daca nu-si vor putea recupera nici asa banii, atunci ti se vor sechestra bunurile (mobile si imobile).
In lipsa acestora, oricare creditor te poate denunta pentru inselatorie financiara, care se poate alege chiar si cu puscarie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai fiind raportat în birou de credite cine te mai refinanțează?

| AltuAnonim explică (pentru suntserios):

Crede-mă că sunt bănci care refinanțează. Am venit aici să cer ajutorul.
Aștept răspuns de la cineva dornic să ajute, nu să critice.

| suntserios a răspuns (pentru AltuAnonim):

Eu te am criticat?
Eu ți am zis un fapt despre creditare.

Daca vrei sa vezi ce înseamnă critica ia vezi la domnul CristinelDinBucurești

| AltuAnonim explică:

37000 de lei însemnând 30000 refinanțarea (Adică banii care trebuiesc virați în conturile IFN-urilor și în contul băncii) + banii cu care să rămân eu.
Crede-mă că banii ăia nu au fost împrumutați ca să îi bag la păcănele.
Am cerut un sfat/un ajutor.
Doresc un răspuns de la o persoană care a întâmpinat această problemă sau care are o rezolvare.

| AltuAnonim explică:

Plus că eu banii ăia nu i-am împrumutat toți odată. Au fost întâi acei bani de la BRD pentru a-mi achiziționa o mașină și nu au fost probleme la plata ratelor.
După am avut nevoie de niște bani până la salariu, și am apelat la Hora Credit... Mare prostie
Acolo a fost greșeala mea
Din cauza dobanzilor aplicate de Hora Credit, am ajuns să mă împrumut și de la celelalte IFN-uri.

| AltuAnonim explică:

Ce ipotecă pe apartament? Tu te auzi când vorbești? Pe numele meu nu este decât mașina, care este defectă momentan. Eu zic să te abții. Cunosc cazuri care au fost rezolvate cu tot cu credite de la IFN-uri și înscrieri negative în BC.
Eu am vrut să-mi spuneți un broker de credite bun. Adică dacă ați lucrat vreodată cu un broker de genu' și dacă știți că își face treaba.
Și nu, nu aștept să-mi plătească nimeni datoriile.
Luați și vă mai abțineți de la aceste acuzări. Eu nu am pus întrebarea asta ca să fiu criticat.