| DAS a întrebat:

Buna seara.Cunoaste cineva domeniul ciupercariilor? Mai este rentabila o astfel de afacere? Concurenta este mare?

2 răspunsuri:
| AndreiC a răspuns:

Iulyspy: Spune-mi si mie cum ai ajung la concluzia: costurile mici ale materiei prime duc la un profit mare? Daca pretul de vanzare este mic si costurile aferente cresterii ciupercilor sunt mari (caz ipotetic), in ce masura profitul mai este mare? Nu este, asta e raspunsul corect.
DAS: Ciupercariile se cauta tocmai fiindca nu investesti mult. O regula (DA, REGULA) in economie este: SUMA DE BANI CASTIGATA DINTR-O AFACERE (NUMITA PROFIT) VA FI DIRECT PROPORTIONALA CU SUMA INVESTITA SAU CU EFORTUL DEPUS. Altfel spus, bagi putin, scoti putin sau deloc. In ceea ce priveste concurenta, nici nu trebuie sa existe multi agenti economici care sa se ocupe cu acest lucru. Ajunge ca sunt cativa puternici. Piata ciupercilor nu este una imensa. Daca mai vrei informatii despre afaceri, trimite-mi te rog un mesaj privat. Numai bine!

| iulyspy a răspuns:

Concurenta nu este mare, daca ai continuitate in productie ai multe sanse sa te mentii pe piata. Cererea este destul de mare. De ce este rentabila o astfel de afacere? pentru ca costurile materiei prime este extrem de mic si in concluzie profitul este mare.
Bafta:*