| vampirghimbir a întrebat:

Doresc sa stiu ce se intampla in cazul in care un angajator ofera un job part time- "ajutor ospatar"; Pe contract scria clar ca angajatul trebuia sa primeasca suma de 360 de lei/ 10 ore/saptamana, insa acesta lucreaza 30-35 de ore / saptamana/ 140 de lei. Care sunt consecintele pentru angajator? Ce se intampla daca angajatul a lucrat "la negru"(adica fara contract), din necunostinta de cauza? Care sunt consecintele pentru fiecare din parti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vad un CIM incalcat abuziv de catre angajator. Eu propun o sesizare la ITM daca persoana despre care ne spui poate dovedii cate ore a muncit. De ex o condica ca a muncit de la ora x la y.

Fara o condica nu te baga in seama ITM-ul.

Consecintele? Nu stiu. Sa iti raspunda cineva care are cunostinte. Sau intreaba un avocat. Oricum, daca sanctioneaza angajatorul si angajatul risca sa fie sanctionat. Pe mine m-a pus la punct o madam de la ITM. Am zis ca am muncit cu CIM din x pana in y, dar CIM a fost incheiat mult mai tarziu. Mai exact doua saptamani am muncit fara CIM. Stii ce mi-a zis? Ca facand asta o fac pe raspunderea mea, ca accept sa incalc legea si la un eventual control al ITM nu numai angajatorul risca sanctiuni. Chiar si angajatul risca sanctiuni.

E alta poveste daca tu lucrezi la firma x la negru si intre timp sesisezi neregula la ITM. Ei merg in control si il prind pe angajator cu nereguli. In acest caz toate se sparg in capul angajatorului. Angajatul scapa basma curata. Oricum, daca sesizezi ITM cica sunt obligati prin lege sa tina secret toate datele personale. Dar nu garantezi ca angajatorul nu isi va da seama cine l-a reclamat.

Bine, eu iti zic ce mi-a spus una madam de la ITM pentru ca si eu am ajuns la ei.

Spune asta si celui/ celei despre care ai spus mai sus. Noroc.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru angajator inseamna o amenda de la ITM. Pentru angajat inseamna ca a muncit aiurea + a munci fara sa cotizeze la sanatate si pensie

| vampirghimbir explică:

Este vorba despre mine. Și nu mă interesează dacă se prinde angajatorul ca eu am fost cea care l a turnat. Oricum, el continuă să "angajeze" tineri în aceleași condiții. Pe foarte mulți fără contract.

Nu am o condica, însă dacă am dovezi cum că am lucrat în acel interval de ore?

Problema este ca atunci cand a venit notarul(specific ca fara angajator) si mi a prezentat contractul, eu am început să l iau la întrebări, văzând care erau de fapt condițiile. Notarul m a turnat angajatorului ca am fost prea curioasă, iar angajatorul a venit sa ma mustreze. Ca de ce fac așa ceva, ca daca venea cineva important și îi dădeam eu treburile peste cap prin curiozitatea mea. Ca daca vreau, imi poate demonstra el mie ca ma pune sa muncesc 10 ore încontinuu, cât n am munci toată viața.