| AlexG98 a întrebat:

Intentionez sa incep o mini afacere ce are ca obiect de activitate cresterea prepelitelor! Pentru a putea vinde ouale si carnea lor in piete sau la clienti de ce acte am nevoie? Trebuie sa infiintez PFA SAU INTREPRINDERE INDIVIDUALA? E de ajuns sa am atestatul de producator si carnet de comercializare? Cine imi poate oferi un raspuns complet (a-z) despre ce acte am nevoie si cine le elibereaza ca sa intru in legalitate astept sa vorbim.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Carnea și ouăle se cumpără de către marile lanțuri de magazine, dacă ai producție mare și toate certificatele de calitate, abator de păsări autorizat etc. Și ca să poți vinde la ei ai nevoie de un contract cu o producție mare, Nu le vei putea vinde la piață. Așa că este necesar un SRL. La Camera de Comerț vei obține toate informațiile necesare.

| AlexG98 explică (pentru sadrian46):

De ce nu se pot vinde la piata? la taraba ca ouale de gaina... sau direct la persoane...nu in lanturi de magazine
Daca infiintez o intreprindere individuala nu merge?

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexG98):

Ca să vinzi la persoane, ce faci, le vizitezi acasă?
Dar carnea cum o vinzi?

| AlexG98 explică (pentru sadrian46):

Pun anunturi pe net...pe Facebook si vin clientii acasa?

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexG98):

Dacă ai ce vinde, vinzi unde poți.

| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de un jurist. Acesta se ocupă cu toată documentația ca firma să fie în regulă cu legea.