| Nicolae_Stefan_1991 a întrebat:

Doresc sa infiintez o intreprindere individuala (ii), dar vreau sa specific ca am statut de soldat/gradat profesionist. Se poate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nu exista nici o interdictie legala.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Bineinteles ca se poate. Daca vrei sa incepi o afacere, eu te sfatuiesc sa infiintezi un SRL-D. Singura conditie este ca aceasta sa fie prima ta afacere. Avantajele sunt multe si deloc de neglijat: înfiinţare gratuită, finanţare de 10.000 E nerambursabili, scutire de la anumite taxe, garantarea în proporţie de 80% a unui credit de până la 100.000 de euro (parca). E adevarat ca exista si cateva obligatii, dar nimic prea complicat.
Succes!