| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Sunt pe aici persoane cu dizabilități sau asistenți personali care au propria firma? PFA, SRL, orice...
Sunt persoana cu dizabilități și doresc sa deschid o firma. Nu am idei. Dresc ceva cu un sngur angajat, maxim 2. Fra prea mari batai de cap, online sau fizic. Mă poate ajuta cineva cu sfaturi/idei?

2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În ce domenii ai mai lucrat? Ce știi să faci? Tu ce idei ai?

Nu mi se pare o idee bună să îți deschizi ceva fără un plan, fără o garanție că și iese ceva, până la urmă e o investiție, chiar dacă e doar de vreo 1000 de lei + contabil/casă de marcat/taxa de întreținer a cardului la început. Iar ca să ai doi angajați... trebuie să produci laughing

Poți să te deplasezi? Ai calculator cât de cât performant (se mișcă bine)? Cât poți investi?

Nu prea există firmă fără prea mari bătăi de cap.

| Anonimul151 a răspuns:

Orice firmă, fie online sau fizic are bătăile ei de cap. Însă de asta depinde și domeniul în care ai vrea să îți deschizi acea firmă.

Nu contează că ești persoană cu dizabilități, dacă te poți deplasa și îți poți asuma lucrurile și toate bătăile de cap care se vor fi la înființarea firmei și pe parcurs, atunci o poți crea.

La PFA ( PERSOANA FIZICĂ AUTORIZATĂ ), nu îți va trebui neapărat un contabil autorizat. Îți vei putea ține tu contabilitatea.

Însă la SRL ( SOCIETATE CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ ), vei avea nevoie de un contabil autorizat. Dar dacă ai terminat în acest domeniu și ești autorizat ca contabil îți vei putea face singur contabilitatea.

Cel mai bine, pentru a evita bătăile de cap cu înființarea firmei și restul acestor lucruri, îți recomand să îți angajezi o persoană care să se ocupe de acte și restul lucrurilor în locul tău. Dar pentru asta, ar trebui să vorbești și cu un contabil pentru a-ți explica toate lucrurile necesare pe care ar trebui să știi în legătură cu înființarea firmei fie PFA sau SRL sau altă formă ( II, IF, etc... ).