| Mihai2669 a întrebat:

Buna seara, TPU. Am aproximativ 16 ani si am nevoie de mai multi bani de buzunar pentru diverse treburi (excursii, pregatiri, iesiri etc) si m-am saturat sa stau pe banii parintilor mei. Imi puteti da un exemplu de loc de munca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai,esti la liceu, si daca ai 16 ani banuiesc ca esti in a 10-a. Poti incerca un job in comert, gen sa asezi hainele printr-un magazin gen "Nike", "Zara","Pull&Bear", etc.Stiam undeva unde trebuia sa ma duc doar in week-end daca imi convenea(nu m-am dus),chestii de astea,nu prea stiu.Dar eu zic sa stai linistit,distreaza-te acum cat poti,relaxeaza-te,ca acum e perioada cea mai lejera,lasa sa fie toate la timpul lor. Daca ai tai o duc greu cu banii, ar fi ok sa lucrezi si tu, dar daca e pentru chestia ca te simti vinovat tu, eu zic sa te linistesti, pun pariu ca pe ai tai ii intereseaza notele tale de la scoala big grin

2 răspunsuri:
| WaNt3D1856 a răspuns:

Te poti angaja legal de la 16 ani part-time (cel putin teoretic)
Poti activa in domeniul IT daca te pricepi (widows 10 lei, licenta la programe 5 lei ETC)
Sau te poti angaja la McDonnald's o spalatorie auto, etc

| writtennnns72 a răspuns:

Nu ai experienţă în niciun domeniu şi nimeni nu îţi poate propune lucruri măreţe prin care să faci nu ştiu câţi bani, dar la vârsta asta şi mai ales că eşti băiat poţi realiza treburi prin care să primeşti câţiva bănuţi. Dacă te pricepi la calculatoare şi ai mulţi prieteni îi rogi să îţi facă recomandări bune la familii care au copii şi au nevoie de ajutor, dacă eşti inteligent poţi să îi ajuţi pe ceilalti prin meditaţii, dacă eşti un bun pictor (mă refer dacă ştii să desenezi perfect) poţi face nişte opere de artă şi să le vinzi celor care chiar apreciază arta în locuinţa lor, poţi să mai vinzi ceea ce nu foloseşti, poţi să mai strângi bani gen din alocaţie mai opreşti de fiecare dată când o primeşti şi când părinţii îţi dau bani de buzunar mai opreşti şi de acolo, sau le poţi spune că vrei să munceşti pentru ei pentru o sumă de bani.
Sper că te-am putut ajuta.
Baftă!