| dhlica a întrebat:

Buna seara TPU! Nici nu stiu cum sa incep,dar voi incerca sa va explic. Tatal meu a deschis o societate (SNC - sociecate in nume colectiv - ) cu doi ascociati. Sediul firmei este locuinta noastra,iar acum firma e plina de datorii. Este posibil ca cei de la ANAF sa puna sechestru pe locuinta? Mentionez faptul ca tatal meu a decedat iar mama a preluat actiunile lui, pentru locuinta nu s-a facut succesiunea dupa decesul tatalui meu. Sincer imi pare rau daca nu m-am facut inteles sau nu am fost destul de explicit si m-ar mai interesa daca pot sa deschid alta firma dupa succesiune pe aceiasi adresa. Va multumesc, cu respect.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La SNC asociatii raspund in mod nelimitat cu bunurile lor si acestea pot fi urmarite silit de creditorii societatii, inclusiv de ANAF.
Dupa succesiune se poate infiinta o alta firma cu acelasi sediu. Numai bine!