| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac succesiunea, tatal meu a decedat acum cativa ani, este numai mama in viata. Vreau sa-mi cedeze mie partea ei, adica apartamentul dar, m-ar interesa, daca mama are un credit la banca, pe care il plateste in prezent, daca as avea probleme cu banca in caz de decesul ei, de exemplu.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara si ti-am solicitat sa spui daca creditul a fost garantat cu apartamentul.
Daca a fost garantat atunci garantia trebuie sa fie preluata de tine si va trebui sa platesti suma ramasa din credit si dobanzile aferente dupa decesul mamei. In caz de neplata banca poate vinde apartamentul, prin intermediul executorului judecatoresc, pentru recuperarea datoriei.