| calinjack a întrebat:

Daca in 2001 s-a facut o succesiune dupa 3/8 din valoarea unui apartament care a fost al tatalui decedat, acum in 2010 se mai poate face succesiune dupa un?
teren

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, succesiunea se poate incepe oricand pe orice parte din masa succesorala. Doar ca exista o taxa de platit, fiindca succesiunea n-a fost deschisa in 2 ani de la deces.

2 răspunsuri:
| madalina_8123 a răspuns:

Succesiunea trebuie acceptata in termen de 6 luni de la deces, nu 2 ani. Dupa 6 luni lucrurile se cam complica. Cu toate acestea, succesiunea poate fi deschisa si mai tarziu, dar costurile sunt mai mari. Si...nu are importanta daca deschizi succesiunea la intervale de timp diferite pentru bunuri diferite.

| Bl0ndu a răspuns:

Bineinteles ca se poate si peste zeci de ani doar ca din cate am auzit costa foarte mult o succesiune.si dureaza ceva vreme pana se lamureste toata treaba.