| StefanE2019 a întrebat:

Bună seara TPU,
Vă deranjez cu o întrebare legată de "afaceri" astăzi.

Pot spune că am un plan de viitor, anume după vârsta de 18 ani să deschid un service de calculatoare acasă.

Știu, sună ciudat, lăsați-mă să explic.
Practic, clientul îmi zice, vreau sa îmi faci un PC cu următoarele componente, procesorul x, placa de bază y, ș.a.m.d iar eu îi comand piesele sau mi le trimite el iar eu le asamblez, ori la mine acasă și îi trimit calculatorul asamblat ori mă duc eu la el și îl asamblez acolo.

La fel și pe partea de service, să repar anumite defecțiuni sau să ofer servicii precum schimbare pastă termoconductoare, instalare componente noi (RAM, SSD etc) sau instalare sistem de operare și programe esențiale.

Acum, vin la întrebarea mea:
De ce este nevoie pentru a face așa ceva și dacă este mai bine să fac asta ca persoană fizică sau ca firmă.

În cazul firmei, ar merita să deschid un A.F/P.F sau SRL?

Aștept și păreri pro și contra în baza celor menționate mai sus, mulțumesc frumos!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru inceput e ok sa faci asta ca persoana fizica autorizată. Daca in timp va merge treaba si incepe sa devina o afacere, merita sa infiintezi un SRL.

| StefanE2019 explică (pentru regis):

Am înțeles, mulțumesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ce as comanda piese prin intermediari sau as chema pe cineva acasa sa le monteze cand exista zeci de magazine care le livreaza frumos asamblate si fara alte intarzarieri si costuri...

| StefanE2019 explică (pentru suntserios):

Poate unor persoane nu le convin sistemele pre-asamblate, poate ei vor un alt cooler, o altă carcasă, alt procesor...
Sunt multe posibilități, și mai ales multi aleg să îl asambleze altul deoarece ies mult mai ieftin, din moment ce PC-urile pre-asamblate au un adaos mare de preț.

Apropo, eu am mai menționat și înlocuire componente, curățare, instalare programe, sistem de operare etc.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,
PF deoarece costurile de operare sunt in teorie mai reduse.

| zilog a răspuns:

Expirata ideea
concurenta este mult prea mare facuta de catre unii care nici macar bacul nu il au si isi doresc sa castige intr-o zi doar un singur pachet de tigari atat nimic mai mlt pentru care ar instala programe piratate toata ziua
pentru ca ei sunt intretinuti de parinti

PFA

| StefanE2019 explică (pentru zilog):

Mulțumesc de răspuns, eu nu m-am simțit prin cele zise de dvs deci îl iau ca pe un sfat.

| zilog a răspuns (pentru StefanE2019):

Hai sa iti dau o idee banoasa
uite inceaca sa faci firma daca vrei firma pe sisisteme de securitate
daca ai bani in buzunar
imagineaza-ti ca trebuie sa te duci pe la 30 de usi dupa stampile si aprobari

dar la sfasit vei avea voie sa lucrezi 2 ani
timp in care 1 zi vei munci propriuzis si 3 zile vei fece birocratie hartii proiecte vei merge cu ele dupa avizari
si alte harti la hartii
dar profitul ese marisor in comparatie cu domeniul IT care a ajuns de cacaua
https://www.arts.org.ro/