| Alina23Alina23Iuliana2323232323232323 a întrebat:

Buna seara tuturor, am si eu o intrebare. Am o agentie de plasare forta de munca si as dori sa stiu daca angajez persoane Non UE de ce avize sau aprobari am nevoie si ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa fiu conform legislatiei in vigoare si legal. Persoanele pe care le angajez specific ca nu vor lucra pe teritoriul Romaniei ci in UE, de ce as avea nevoie si la ce coduri CAEN ma incadrez?
Am contract cu alte companii din UE! As vrea sa imi spuneti eu ca firma ce atributii am ca sa fiu in regula cu toate documentele?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Angajati-va un avocat ca aveti nevoie de cineva care sa cunoasca toate legile si sa va poate intocmii toate contractele atat cu contractorii din tara, cat si cei din starinatate.

| johnnny123 a răspuns:

Păi stai puțin, tu ai agenție de plasare a forței de muncă și întrebi pe TPU de ce avize și aprobări ai nevoie? Nu ar trebui să știi asta mai bine decât oricine altcineva de aici?

Este ca și cum un chirurg ar intra pe TPU și ar întreba "Mâine trebuie să fac unui pacient un transplant de rinichi. Îmi spuneți și mie de ce instrumente am nevoie și care ar fi pașii operației?"