| Eclectica a întrebat:

Buna!
Stie careva exact ce asigurari trebuie sa plateasca o firma unui angajat? In afara de asigurarea de sanatate, de pensie, mai este ceva? Ce de pensie se poate verifica fara sa merg la sediul teritorial? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma nu plateste "unui angajat" ci plateste pentru angajat, cea mai mare parte provenind din salariul brut al angajatului, respectiv contributia la asigurari sociale CAS), contributia la sanatate (CASS) si impozitul pe salariu.
Din banii ei firma plateste contributia asiguratorie pentru munca (CAM).
Se poate verifica si online daca s-a platit CAS dar trebuie sa-ti faci un cont. Detalii vezi si aici:
https://www.economica.net/......70020.html

| Eclectica explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns! Da, voiam sa verific daca angajatorul meu a virat banii in directiile necesare, mai ales ca a refuzat sa ne suspende contractul pentru a lua somaj tehnic, dar nici salariile nu le-a mai platit.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asigurarea de șomaj.

| siriusblack98 a răspuns:

De cand plateste o firma asigurarea de pensie a unui angajat? Ce stii tu si nu stim noi? laughing Am tot citit despre acest subiect dar nu am gasit nicaieri asa ceva ''asigurare de pensie''. Angajatorul plateste asigurarea de sanatate, asigurarea sociala pentru plata concediilor medicale, asigurarea pentru accidente de munca si desigur boli profesionale, atat.

| Eclectica explică (pentru siriusblack98):

Daca musai voiai sa te dai dăștept, ai reușit. Cred însă că unu inteligent știe foarte bine la ce m-am referit. Mai citește. Eu căutam o confirmare de la cineva cu personalitate juridica.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Eclectica):

Eu cred insa ca nu stii sa te exprimi. Daca tu cauti consiliere juridica atunci mergi la un avocat.Aici nu este firma de avocatura.Mai cred insa ca unul ''inteligent'' cum spui tu ti-ar fi dat raspunsul pe care ti l-am dat si eu, avand in vedere ca tu nu stii ce anume intrebi.Bye!