| octav005 a întrebat:

Buna dimineata. Stie cineva care este suma unui angajator care trebuie sa o plateasca la stat pentru un angajat? PENTRU un minim pe economie (1450), casa de asigurari, sanatate, etc. in conditii legale. Contract MUNCA pe 8 ORE.

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Nu are cum sa fie vreo manevra, din moment ce figurezi si ti se platesc contributiile. Poate esti paranoic.
Insa un contract de munca trebuia sa-ti dea! La angajare tu SEMNEZI, altfel cum te-au angajat? Si ti-am zis ca poti merge la ITM si ei te lamuresc.
Spune-le angajatorilor ca vrei sa faci un imprumut la banca si iti trebuie contractul de munca si raport salariat din revisal. Si asa vei avea actele si tu.

12 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

La salarul minim pe economie de 1450 lei brut, ramai net in mana cu 1065 lei. Contributiile pe care angajatorul le plateste pentru tine sunt in total 714 lei aproximativ(in functie de fondul de accidente poate fi plus minus 1-2 lei). Astea sunt in conditii normale de munca 8 ore/zi fara concedii medicale, etc.

| octav005 explică (pentru nugasescusernameliber):

Pai eu am un cont la ANAF si imi afiseaza contributriile sociale declarate. asta pe minim economie pe 1250 lei. pensii 131 lei, sanatate 69, somaj 6 lei. este normal? oricum bani in mana iau mai mult.

| octav005 explică (pentru nugasescusernameliber):

Da. Sunt trecut cu minim pe economie. Dar în mana iau mai mult. În funcție de câte zile lucrez

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru octav005):

Asa e la majoritatea, la calcul pensie ti se va lua in considerare doar ceea ce apare pe statul de plata, adica minimul. daca esti asa ingrijorat pentru pensie, iti poti face una privata.

| octav005 explică (pentru nugasescusernameliber):

Pai eu nu iau fluturas cu salariul. cine detine acel stat de plata? patronii?

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru octav005):

Intreaba-i pe ei sau la contabilitate. Statele de plata se fac lunar, acolo iti apare exact brutul si netul. In mod normal trebuie fiecare salariat sa-si semneze statul de plata, insa in multe firme nu se semneaza nimic.
Poti cere oricand sa-ti listeze raport salariat din REVISAL, acolo se vede exact cum esti incadrat. Spune-le ca ai nevoie pentru un imprumut- daca ti-e jena.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Sau poti da o fuga la ITM in orasul tau, cu buletinul si ei te vor lamuri exact si iti vor spune tot ce doresti sa stii. Mie mi-e imposibil fara sa vad contractul de munca sau actele aditionale sa stiu cum esti incadrat si in ce conditii, cei de la ITM te gasesc in REVISAL si te pot lamuri.

| octav005 explică (pentru nugasescusernameliber):

Pai mie nici contactul de munca nu mi l-a dat.

Am fost la casa de pensii si acolo sunt trecut cu 8 ore. Sunt asigurat și la casa de sănătate.

Dar sa nu fie vreo manevra ceva.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru octav005):

Nu are cum sa fie vreo manevra, din moment ce figurezi si ti se platesc contributiile. Poate esti paranoic.
Insa un contract de munca trebuia sa-ti dea! La angajare tu SEMNEZI, altfel cum te-au angajat? Si ti-am zis ca poti merge la ITM si ei te lamuresc.
Spune-le angajatorilor ca vrei sa faci un imprumut la banca si iti trebuie contractul de munca si raport salariat din revisal. Si asa vei avea actele si tu.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Ti le trec defalcat: 146 lei impozit pe salar, 152 CAS angajat, 7 lei somaj, 80 lei CASS, 229 Cas angajator, 12 lei concedii si indemnizatii, 7 lei somaj angajator, 75 lei fond sanatate, 4 lei fond garantare, 2 lei fond accidente munca si boli - aici difera in functie de caenul firmei.

| octav005 explică (pentru nugasescusernameliber):

Adica este ok? in conditii legale? din 152 lei cat zici ca dau ei la casa de pensii pe minim economie? la pensie cat va iesi? pe pensie voi avea? 300 lei? dau un exemplu.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru octav005):

Pensia se calculeaza in functie de mai multe lucruri, si au un calcul de numai ei stiu cum si ce fac. Aici nu te pot ajuta.