| anonim_4396 a întrebat:

Buna.Stiti unde pot vinde monede si bacnote vechi? Nu ma interesează sa caut licitații sau chestii de genul, la banca nationala a României se poate? Sau in afara de olx si ceva asemănător, sunt muzee sau nu stiu companii care cumpără? Sau îmi puteti recomanda pe cineva?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai trebuiesc evaluate de un evaluator autorizat, daca sunt peste 100 de ani vechime.

| LittlePoppy a răspuns:

1. Cat de vechi?
2. BN are propria colectie din monezile si bancnotele emise, nu achizitioneaza bani uzati.
3. Muzeele primesc donatii. Sunt cazuri exceptionale pentru obiecte foarte rare si valoroase, cand cumpara.
4. Exista site-uri specializate de numismatica unde te poti interesa.

| cristiflori98 a răspuns (pentru LittlePoppy):

Nu sunt uzați, am si din 1800 si din 1900.Am vazut inclusiv pe olx un domn care cere 20 de milioane pe bacnota cu Brâncuși.