| VrabieAlexandru a întrebat:

suna ciudat, dar, vreau sa am bani pe meritul meu. Nu traiesc intr-o familie cu asa multi bani, n-am tata, si vreau un stilou (stylus) pentru tableta, am maini care transpira usor si vreau sa desenez (is bun la desenat cica)! Si vreau un joc sa il am cumparat, desi e cam scump, sa iau banii si sa ii dau mamei pe card. Am doar 13 ani si stiu ca urmatorul an voi avea 14 si buleting si voi putea munci. Nu vreau frt multi bani doar 150 MAXIM. La scoala invat si iau doua burse dar mama ii considera mai mult banii ei... Si as vrea sa stiu despre alocatie, deoarece n-am stiu de ea niciodata si am aflat de ea pe un alt joc online roman, va rog, niste raspunsuri?

5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Imi pare rau sa-ti zic, dar, legal, te poti angaja de la 16 ani.

| WangLouis a răspuns:

Daca zici ca nici bursa nu o primesti, afla de la mine ca nici alocatia nu o vei primi. Alocatia e o suma de bani mai exact 80 de lei (parca) pe care o primesc lunar parintii pentru fiecare copil, pentru al putea creste mai usor. Copil minor, desigur, dupa ce implinesti 18 ani nu va mai primi nimeni nimic. Stai linistit asta nu e ceva ce fiecare copil primeste, eu de exemplu nu am primit niciodata alocatia si nici nu imi doresc pentru ca stiu ca mama are nevoie de ea pentru a plati diferite cheltuieli ale casei( internet etc,) Acum, nu stiu cum poti face tu rost de bani, dar incearca la bunici, sau prin vecini...nu stiu

| JoleneSth20 a răspuns:

Tocmai că ai 13 ani și nu știi cât e de greu pentru o mamă cu venituri mici să-și întreţină familia. E adult, e un om matur și știe să gestioneze banii pentru ca tu să ai ce mânca a doua zi. Un copil nu are ce căuta cu bani la el!

| Ruski a răspuns:

"Si stiu ca urmatorul an voi avea 14 si buleting si voi putea munci"
Gresesti complet aici. Varsta legala pentru a putea munci este de 16 ani.

| VrabieAlexandru explică (pentru Ruski):

Multumesc pentru raspunsuri, am sa astept, si nu am sa ma mai gandesc la aceasta treaba cu banii.