| Marya125 a întrebat:

Buna...Știți cumva cum as putea sa fac urgent rost de bani? Am luat o sumă de bani cu dobândă, nu e foarte mare dar daca nu plătesc acum nu am chef sa plătesc de 10 ori mai mult, va rog sa îmi spuneți dacă știți.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta e treaba ta, cine te a pus sa iei bani de la banca cand sti ca nu ai cu ce sa platesti? O sa iti ia banca casa, nu a ta a parintilor, ce varsta ai? Si daca ai facut imprumut la IFN uri e mai rau, ca ăia sunt cămătari si te omoara daca nu le dai banii, la ce ti au trebuit bani ce suma ai imprumutat si pe ce i ai cheltuit pe păcănele? Boala tinerilor cazinouri jpcuri de noroc o sa iti ruinezi viata de tot o sa ajungi in strada cersetor.

| Marya125 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da,de la IFN doar 200 de euro.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marya125):

Cere le parintilor sa te ajute sau unor cunostinte care au incredere in tine ca le dai banii, pe TPU nu te cunoastem si nu vei gasi acesti bani. Cauta ti loc de munca ca sa ai deunde plătii, nu este o solutie imprumuturile bancare decat pentru cazuri de viata si de moarte, operatii medicamente spital, dar altfel nu, deoarece au dobînzi foarte mari, ei iti dau 200 euro si vor inapoi 2000. Ce varsta ai, si pentru ce ai avut nevoie de 200 Euro?

| Marya125 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 19 ani, i-am pierdut la jocuri de noroc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marya125):

Of măi Maria, jocurile de noroc nu iti aduc fericirea te sărăcesc, si intrii in datorii mari este un cerc vicios, acum incepi sa pierzi sume mici 100-200 euro, dar sumele cresc si ce te faci daca ajungi sa pierzi 20.000 de euro? De unde i dai, opreste te, gîndeste te ca cei care au facut aceste jocuri de noroc nu le au facut ca sa cîstigati voi cei care jucati, ele sunt facute sa cîstige patronii cazinourilor salilor de jocuri, ei au tot interesul sa prinda fraierii in capcană, voi tinerii sunteti victimele unor oameni lacomi fara scrupule care ar face orice ca sa se imbogateasca rapid, si voi cei care aveti aceasta patima a jocurilor de noroc saraciti, va pierdeti familia, casa, sanatatea si in final viata din cauza datoriilor ajung multi tineri si nu numai sa se sinucida ca numai au deunde plătii, opreste te pana nu este prea tarziu, cauta ti serviciu, numai visa, nu vei cîstiga nimic din jocurile de noroc, nimic, doar te vei afunda rău de tot in datorii, in depresie in droguri, si in final in moarte, esti tînără de obicei băietii sunt mai nebuni, ei au astfel de patimi jocuri de noroc alcool femei etc, tu ca fată trebuie sa ai alte preocupari nu jocurile de noroc, ce spun parintii tai, ei stiu ca ai datorii pe care le ai facut la jocurile de noroc? Roaga i sa te ajute ai nevoie de ajutor in primul rind sa platesti datoriile, si in al doilea rind ai nevoie de un psiholog sa te ajute sa te asculte, poate acasa ai tensiuni in familie discutii cu parintii, mai ai frati surori? Sigur la varsta ta ai multe dorinte si nevoie de bani asta e clar, esti la liceu? Mergi la facultate? De ce nu vorbesti deschis cu mama ta, roaga o sa te asculte, spune i ca ai nevoie de ajutorul si de sfaturile ei, ea sigur te va ajuta ca esti fata ei si te iubeste, si renunță la anturajul de prieteni pe care îi ai cu care iesi la destindere după scoala, ei te imping spre astfel de lucruri, ei ar trebui acum sa te ajute sa iti plăteasca datoriile. Mult succes, si voirbeste cu ai tai, cere le ajutorul parintilor nu fugii de ei.

| Marya125 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ai mare dreptate, 200 de euro e foarte puțin în comparație cu ce sume am mai pierdut, vreau sa scap de ele că altfel mă ruinez.

| Marya125 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am frați sau surori, da merg la facultate dar nu am un loc de muncă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Împrumuți de la un cunoscut care nu îți cere dobândă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știu.

| johnnny123 a răspuns:

Păi tu vrei să stingi un foc aruncând benzină pe el?
Vrei să plătești un împrumut cu dobândă mare făcând încă un împrumut cu dobândă mare?

| Marya125 explică (pentru johnnny123):

Eram in căutare de un job.

| johnnny123 a răspuns (pentru Marya125):

Așa o fi, dar nu ai spus asta. Ai întrebat doar "cum as putea sa fac urgent rost de bani?". De regulă oamenii care întreabă asta se referă la un împrumut.

| ALM2000RO a răspuns:

Onlyfans

| MrAM a răspuns:

Tu ca fata sa te imprumuți de la banci ca ai pierdut la pariuri, mi se pare ireal. Eu zic daca reusesti sa treci peste momentul asta sa renunți la viciul asta. Nu sunt multe variante ca si in cazul dependenței de droguri. Ajungi sa vinzi de p-acasa, sa te prostituezi, eventual sa ajungi la puscarie. Ai grija