| Katyk3229 a întrebat:

Am 12 in curand 13 ani si doresc sa caștig ceva bani deoarece anul acesta in septembrie părinții mei fac 15 ani de căsătorie și doresc să le fac o surpriză mai speciala, nu vreau sa cer de la ei deoarece o sa isi dea seama. Mentionez ca traiesc in Chișinău, pentru fiecare lucru pe care îl fac de la părinți primesc de la 1 la 5 lei (ei voiau sa-mi dea mai mult dar eu nu vreau sa-i ajut doar pentru bani) ma gandeam sa am grija de animale dar majoritatea rudelor mele n-au animale (si pe internet n-am gasit nimic) sa fac ceva pentru vreun bătran (ex cumpărături săptămanale) dar din nou n-am gasit nimic pe internet deci rog mult. Dacă știți vreau job din ce am scris mai sus sa-mi spuneti, n-are importanta cat de puțin caștig, de la inceput spun ca nu prea vreau sa caștig online dar daca aveti ceva bun spuneti nu vreau sa scrieti (cere de la bunica sau de la rude). Va rog mult mentionez din nou sa fie din Chișinău, multumesc anticipat ❤

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Aniversarea nuntii nu este importanta, pastreaza banii pentru zilele de nastere.
Tu, drept copil, nici n-ai de ce sa le faci cadou; eventual rudele sa faca asta insa, asa cum am spus, aniversarea nuntii nu este importanta.

| Katyk3229 explică (pentru LPCTSTR):

Pentru mine este si pentru ei la fel deci parerea ta no sami schimbe decizia

| LPCTSTR a răspuns (pentru Katyk3229):

Sa-nteleg ca asa se pocedeaza in madre Rep. Moldova?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mie mi se pare un mare lucru ca copilul se gindeste sa le faca o surpriza parintilor. Nu e vorba ca nu are de ce. Vrea sa faca un gest. Asta mi se pare foarte important, ca parinte. Nu e neaparat vorba de valoarea monetara a cadoului - de exemplu prefer sa imi faca un desen sau un origami special pentru mine la care sa munceasca o ora-doua decat sa se duca la magazin, sa decarteze, si sa vina la mine cu un cadou. @Katy - Nu te gindi neaparat la ceva in care sa bagi bani ci la ceva in care sa investesti timp si energie, ceva facut doar de tine pentru ei. Nu stiu ce aptitudini ai, dar cum ziceam mai sus, ai putea face un desen, un origami, poate sa cioplesti ceva, eventual o pirogravura/pictura pe sticla, habar nu am. Mai povesteste-ne despre tine si parintii tai, poate iti mai pot sugera alte chestii.

| JicaContra a răspuns:

CINE A ZIS CA UN CADOU INSEAMNA BANI?!?

poti sa muncesti SERIOS, la chestii alternative, de gen inveti sa canti si le canti un cantec despre dragoste, inveti sa desenezi si le faci un desen in care ARTISTIC ii vezi indragostiti pana la D-zeu, inveti sa dansezi si dansezi special pentru ei, de exemplu:
https://www.google.com/search?q=dubstep+dance+moves+for+beginners
este FOARTE usor de invatat, SUNT TONE DE TUTORIALE si mai ales,
ARATA EXTRAORDINAR

etc, FI CREATIVA;)

si sa iti mai spun un secret, adultii pot sa isi cumpere singuri orice cadou material le-ai putea cumpara, dar sa te vada PE TINE, COPILUL LOR, cum canta, danseaza, deseneaza, etc. special pentru ei, VOR FI **MORTI** DE INCANTARE...

C R E D E - M A