| TednaDru a întrebat:

Am de gand sa inchiriez un apartament in Timisoara prin agentia imobiliara pentru 2 luni.
Am si eu nevoie de o agentie imobiliara serioasa si sa stiu din timp, cat platesc in total pentru:
1-curent:
a-laptop-ul in priza...in jur de 5 ore zilnic de luni pana vineri si mai toata ziua sambata si duminica;
b- 2-3 becuri cate sunt, aprinse seara cate 3-4 ore si eventual ziua daca nu gasesc ceva prin camera;
c- facilitatile din baie zilnic, dus, 10-20 de minute, toaleta si chiuveta in total o ora pe zi (cred, sau nici atat);
d- masina de spalat doar de 2 ori pe saptamana ca...nu se aduna prea multe haine, eu fiind singur acolo;
e- tv-ul (cat laptop-ul) + mobilul (2-3 ore/zi) si
f- frigiderul care sta toata ziua pornit.
Eventual ce alte lucruri mai necesita curent electric si nu sunt folosite foarte des, eu fiind plecat la lucru pana la 4-5 pm.
2-gazele, apa (cred ca si aici sunt taxate dusul si altele din baie)
Spuneti-mi cat plateste cineva care sta cu chirie, singur intr-un apartament cu o camera + baie, ar fi frumos daca am si bucatarie si sufragerie, timp de o luna daca chiria ar fi...600-800 ron.
Doar cei care stiu, sper sa nu fiu tratat ciudat doar pentru a afla aceasta informatie, lucrurile mai sus menionate fiind practicate de majoritatea rezidentilor unui apartament.
Si, este posibil sa schimb incuietoarea de la usa in momentul in care ajung, iar proprietarul poate sa-mi arate ultima factura platita si sa nu fi consumat mai mult de 100 ron de la plata ultimei facturi?

Am uitat sa mentionez, daca imi place si cumpar respectivul apartament, daca este de acord si actualul proprietar, mai platesc ceva in afara de facturi? sper ca administratorii cladirii sa nu aiba pretentia sa le platesc si altceva in + daca am posesie asupra unui apartament, ar fi strigator la cer.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, va fi destul de greu să găsești ceva de închiriat doar pentru două luni. În general se închiriază pe minim 1 an. Iar dacă închiriezi prin agenție, comisionul lor este de obicei 50% din chiria pe o lună.

Cât despre cheltuieli, chiar vrei să stea cineva să-ți calculeze la leu cât vei plăti pentru 3 becuri x 4 ore, laptop x 5 ore și așa mai departe? Curentul va fi câteva zeci de lei, întreținerea la o garsonieră va fi între câteva zeci și 200 de lei, în funcție de lună.

Iar la ultima parte m-ai pierdut complet. Ce pretenție să aibă administratorii clădirii? Dacă ești proprietarul apartamentului trebuie să plătești aceleași lucruri pe care le plătesc toți oamenii din clădire: întreținere, curent, gaze, eventuale cheltuieli pentru reparații la clădire, etc. În plus vei mai plăti și impozitul pe apartament, dar ăla îl plătești statului.

| TednaDru explică (pentru johnnny123):

Thanks Johnnny, prin concluzie, trebuie sa-mi montez capcane gen singur acasa, daca ies la un suc sau la un magazin, probabil proprietarul respectiv va fi folosit deja 2-300 ron la toate chestiile, in concluzie, cu tot cu agentie, mi-ar trebui 400 de euro sa stau o luna intr-un apartament de nici 200.
Cel mai bine apelez la niste prieteni sa-mi gaseasca unul, dar tot nu renunt la capcanele gen singur acasa, in absenta mea daca Doamne fereste, incearca cineva sa intre intre timp.