| Iusty15 a întrebat:

Buna TPU am facut 18 ani si mi-a venit ideea sa pun niste bani deoparte, vreau sa imi fac un depozit la o banca pe o anumita perioada unde sa ii pun dar intrebarea este daca voi avea bani de buzunar sa zicem 20 lei intr-o zi ii pot depune si pe ei sau trebuie pusa o anumita suma stabilita?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de tipul de depozit. Daca e la termen atunci nu vei putea depune sau extrage cand vrei

| Peridava a răspuns:

Fa-ti depozit. Sa fie cu capitalizarea dobinzii (adica, la termen, dobinda se adauga banilor tai din depozit). Oricarui client, cind face un depozit, i se face si un cont curent (acum, fara dobinda, din pacate). In acel cont poti depune oricind si oricit. Cind se aduna o suma minima pentru un depozit, mai faci unul. Sau, poti sa te deplasezi la Banca in ziua scadentei depozitului si sa adaugi acea suma in el. Variante sint multe. Intreaba in Banci si de comisioane, nu numai de dobinzi. De mute ori unde e dobinda mare comisioanee sint si mai si. Dar poti cistiga mult cu o dobinda cu 0, 2% mai mica.

| halo a răspuns:

De ce sa te complici cu un cont la banca? Cred ca mai bine iti cumperi un mini seif (e in jur de 1 milion.2) si ii ti acolo...happy cu ambitie nu o sa intri in ei.

| anonimuser205 a răspuns:

Nu stiu daca trebuie sa depui o anumita suma lunar dar stiu ca la bcr iti cere 500 de lei prima oara cand deschizi contul iar la ing iti cere 1000 lei