| Al3xStoica a întrebat:

Am in plan ca pe viitor sa deschid o spalatorie auto cu "3 rampe".
As dori sa stiu in primul rand ce avize, aprobări imi trebuie, ce taxe trebuiesc plătite si pe unde trebuie sa alerg pentru a le obține.
In al doilea rand, de ce aparatura am nevoie pentru a putea tine trei rampe.
Si un cost estimativ...
Dau fundița, Multumesc!

Răspuns Câştigător
| hasiuc a răspuns:

Felicitari pentru initiativa.
Ca sa poti desfasura activiatea asta iti trebuie o firma un SRL ( societate cu raspundere limitata ) adica tu raspunzi de firma si ce se intampla. S.A e societate pe actiuni adica exista un director si actionari care detin actiuni asta e pentru companiile mari. Nu e nici o difernta intre activitatea SA si SRL. Tot un drac. Firma ta va fi SC.NUMELE CARE II PUI.SRL, i-ti recomand un SRL-D in sensul ca e firma debutanta daca ai pana la 35 de ani si nu ai mai avut firma. De ce? pentru ca nu platesti nimic la infiintare doar capitalul firmei 200 de ron o stampila 50 de ron si o declaratie la notar ca nu ai mai avut firma. Firmele astea functioneaza dupa CAEN adica scopul activitatii. Din cate stiu poti pune 5 caenuri maxim in cazul tau CAEN-ul e 812. Iti recomand sa pui CAEN si pentru vanzare produse alimentare si nonalimentare. De ce pentru ca poti face binemersi o terasa, cu un mic, o bere FARA ALCOOL, un suc... Sa trecem la birocratie acuma. In primul rand iti zic din experienta! Alege un loc bun cu VAD! adica nu prea multa concurenta. Ia locul macar pe 5 ani in chirie daca nu il ai al tau sau cumpara-l. Omu e JIGODIE cum i-ti merge cum te foute. Bun ai terenul. Iti trebuie aprobare de constructie! adica proiect ca la o casa. O ridici spalatoria. Iti recomand s-o faci decenta! fa o terasa langa unde omu poate sta poate bea o cafea un ceai etc... E naspa sa stai in picioare si sa astepti sa iti spele masina careva. O sa ai nevoie de canal de scurgere OBLIGATORIU! si un filtru care e destul de piperat adica filtrare la apa care o folosesti. Sa ai un compresor sa poti face roti! e MUSAI! ca aparatura ai nevoie de un aspitator NOU SI BUN si 3 aparate de spalat cu presiune vezi marca Karcher si o sa-ti trebuiasca si aparat de sapun. Macar unu. Personalul. Ai grija sa fie ambianta adica sa faci o atmosfera familiala si sa angajezi oameni NORMALI nu lepre. Personal prefer un om care-si face treaba nu toti ma intelegi. Greu gasesti dar poti sa tii alegi in timp. Lasa-i sa primeasca bacsis e ceva pe langa cat platesti tu! AI MARE GRIJA la furturi pune SISTEM VIDEO nici nu stii din cate te scoate! sunt fel si fel de oameni pe lumea asta! Iti poti supraveghea si de acasa oamenii! Ca costuri undeva pe la 10 000 de euro. Avizele vin nu-i bai. Orcum trebuie sa mergi la autoritatile locale sa vada proiectul inainte de a te apuca si o sa te indrume cei de acolo. Nu te astepta sa te imbogatesti! Cu spalatoria castigi cat sa traiesti mai mult ca decent acuma depinde de locul unde e de marimea orasului de felul de oameni din zona aia! Ti-as recomanda sa incepi cu ceva mic. Sa-ti faci 3 boxe caci aici e targhetul. Fale din pereti tip semvis ala cu vata minerala tip hala arata bine de tot. Fa ceva placut. Munceste tu pentru inceput vezi cum merg lucrurile si dupa aia incepe sa angajezi. Sa nu uiti un lucru un CLIENT MULTUMIT vine si a doua oara mai ales daca esti serios si faci treaba buna is destule spalatorii care dai numa de tampiti. Plus ca ala o sa zica ma du-te la ala uite face treaba buna. DA BON FISCAL! nu te risca amenzile is de la 2000 in sus! si chiar suspendarea activitatii fii onest. Iarna naspa la spalatorie dar supravietuiesti. Fa contracte sezoniere de munca! SRL-D te ajuta pentru ca nu platsti taxele la maxim 4 angajati timp de 3 ani dupa 3 ani nu mai esti debutant si e fain pentru ca la un salar net de 1200 tu dai taxe la stat 440 asa ca e ceva. BAFTA! ia-o usor pas cu pas nu investi deaiurea nu te arunca cu capu inainte! pas cu pas si cumpara aparatura pas cu pas! BAFTA!

4 răspunsuri:
| hasiuc a răspuns:

Daca esti corect nu ai probleme cu cei ce te controleaza. Fii onest si vei castiga mereu! IN PLUS CAUTA-ti un contabil bun si asta va fi vreo 100 de euro asta iti face rapoartele la ANAF care trebuie depuse LUNAR!

| hasiuc a răspuns:

Daca ai intrebari iti stau la dispozitie!

| Al3xStoica explică:

Am mai avut firma si inainte, deci teoretic trebuie sa activez domeniul din cate am inteles, ștampila logic ca am... certificatul de înregistrare ....etc,acum o sa caut un spațiu...
Tot la panourile alea cu vata m-am gandit si eu...
Sper sa nu depășească 10.000....ca s-ar putea sa ma blochez...dar nu ma grăbesc, momentan mai pun deoparte, o sa ma duc azi sa ma interesez de scheletul metalic si panourile cu vata.

| hasiuc a răspuns (pentru Al3xStoica):

Nu cred ca sare de 10 000.