| nustiunimicsuntmediocru a întrebat:

Buna TPU.
Am o idee de carte si as vrea sa incep sa o scriu si sa o public pe Google Play.

Intrebarea mea este : Merita sa publici carti pe Google Play? Lumea cumpara carti de acolo? Exista vreun fee care se percepe pe fiecare exemplar vandut?

Target-ul meu este de a vinde 2000 de carti.Este posibil daca as scoate ceva relativ bun?

(imi pare rau daca am gresit categoria)

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Până a avea cărți pe unde zici tu, trimite articole la reviste, edituri și vezi feed-back-ul. Apoi fă-ți ținte de vînzări dacă e cazul.

| nustiunimicsuntmediocru explică (pentru sierra1):

Ma gândeam la editura, dar comisionul e foarte mare, și am zis sa pun pe Google Play, unde am auzit, dar nu sunt sigur, ca nu exista nici o taxa, dar am zis sa întreb și aici

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să ajungi să vinzi mii de exemplare, trebuie să te citească cineva. Dacă cineva vede un titlu scris de tine, pe Google Play, de ce ar cumpăra cartea, de ce ar da bani pe ea. Să scrii ceva bun, e o meserie care se învață. Să vinzi o carte e altă meserie, pe care sau o înveți singur, sau dai bani unui agent literar. Dacă ceea ce ai scris tu nu e valoros, nu își pierde timpul cu tine. Ca să exersezi viitoarea meserie, scrie proză scurtă și publică pe poezie.ro. Vezi acolo atelier literar, înveți. Scriitor bun ajungi într-o viață de om, nu după fantezia ta. Dacă perseverezi reușești.