| alejandru a întrebat:

am o intrebre: cum pot sa cumpar produse de pe ALIBABA pe firma si sa le vand intr-un magazin OFFLINE, magazinul este dedicat hainelor de dama, iar produsele pe care vreau sa le cumpar apartin aceeasi categorie. Firma nu este platitoare de TVA. Ma gandesc sa le cumpar mai ieftin sa le pot vinde la randul meu mai ieftin, fara un adaos comercial mare.
Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa cumperi dar va trebui sa platesti taxa vamala si TVA la primirea marfii si nu stiu daca vor fi mai ieftine.
Va trebui sa vezi cat este taxa vamala la hainele de dama, TVA fiind de 19% din valoare.

| alejandru explică (pentru Ioandelasal):

Din cate am mai citit si m-am documentat era taxa vamala in functie de pretul de pe factura. eu nu-mi fac probleme sa le cumpar asa cu alte taxe, problma e ca ma interesa daca imi emit cei de pe ALIBABA factura.
multumesc pentru raspuns!

| Ioandelasal a răspuns (pentru alejandru):

Sigur ca in suma taxa vamala este calculata la valoarea facturii dar in procent este aceeasi. De ex., indiferent de pretul facturii, taxa va fi in procent de 10% din valoare (am dat un ex. arbitrar, nu stiu cat este taxa vamala pentru produse textile din China).

| dslrn00b a răspuns:

EU iti sugerez sa consulti un avocat, e destul de riscant.

| alejandru explică (pentru dslrn00b):

O sa procedez si asa. multumesc happy